Podgrzewacz wody elektryczny do łazienki – sprawdź, który jest najlepszy!

Decyzja o wyborze odpowiedniego podgrzewacza wody zależy od kilku istotnych aspektów. W pierwszej kolejności należy zadecydować, z jakiego źródła energii będziemy chcieli korzystać. Kolejnym aspektem jest wybór najbardziej oszczędnej opcji podgrzewania wody. Podgrzewacze przepływowe korzystają z energii w momencie odkręcenia kranu. Jednakże mają one ograniczenie w ilości jednocześnie dostępnej ciepłej wody. Alternatywą są modele pojemnościowe, które przechowują zapas podgrzanej wody, choć wymaga to czasu i zużycia większej ilości energii w trakcie podgrzewu.
W porównaniu do podgrzewacza gazowego, model elektryczny jest uznawany za bardziej komfortowy w kontekście użytkowania. Sprawdźmy zatem, jaki elektryczny podgrzewacz wody do łazienki sprawdzi się najlepiej.

na skróty: 

  1. Dlaczego warto wybrać elektryczny podgrzewacz wody do łazienki?
  2. Jaki podgrzewacz wody do łazienki? Warianty jednopunktowe oraz wielopunktowe
  3. Podgrzewacz wody jednopunktowy
  4. Podgrzewacz wody wielopunktowy
  5. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze podgrzewacza elektrycznego?
  6. Jaki podgrzewacz wody do łazienki będzie najlepszy?

Dlaczego warto wybrać elektryczny podgrzewacz wody do łazienki?

Elektryczne ogrzewacze wody zapewniają efektywną i bezobsługową pracę przez cały rok, są bezpieczne w użyciu i idealnie nadają się do miejsc bez dostępu do miejskiej sieci gazowej. Urządzenia te są szczególnie popularne w sezonie wiosenno-letnim, oferując niezależność od kotłów na paliwo stałe. Cieszą się niesłabnącą popularnością ze względu na bezpieczeństwo ich użytkowania oraz brak potrzeby instalowania systemu gazowego.
Charakteryzują się prostotą i niezawodnością budowy. Posiadają nowoczesny, często minimalistyczny design, przez co doskonale komponują się z różnymi aranżacjami, nie zaburzając estetyki danego wnętrza.
Możemy wybierać pomiędzy oferowanymi na rynku wariantami pojemnościowego lub przepływowego podgrzewacza wody do łazienki. Każdy z tych typów cechuje odmienna specyfika pracy, co omówiliśmy w naszych wcześniejszych artykułach.

Jaki podgrzewacz wody do łazienki? Warianty jednopunktowe oraz wielopunktowe

Zastanawiając się, jaki podgrzewacz wody do łazienki wybrać, warto rozważyć, czy wskazany będzie wariant jednopunktowy czy wielopunktowy. Poniżej przestawiamy ich cechy charakterystyczne.

Podgrzewacz wody jednopunktowy

Podgrzewacze przepływowe jednopunktowe służą do zasilania jednego punktu poboru, co sprawia, że są szczególnie efektywne przy zastosowaniu do umywalek łazienkowych.

Wiele modeli posiada hydrauliczną regulację temperatury wody, co oznacza, że mniejszy przepływ wody daje wyższą temperaturę. Zaawansowane wykonania gwarantują regulację skokową. Przy małym poborze wody urządzenie pracuje na połowie mocy, przy większym przepływie zaś – na pełnej wydajności. Rozwiązanie to jest rekomendowane przykładowo w przypadku posiadania prysznica.

Podgrzewacz wody wielopunktowy

Podgrzewacz przepływowy wielopunktowy umożliwia dostarczanie ciepłej wody do kilku punktów poboru jednocześnie. Charakteryzuje się większą mocą, ważne jest przy tym jednak, aby właściwie umiejscowić urządzenie, zachowując jak najmniejszą odległość pomiędzy podgrzewaczem a punktami poborowymi.
Sterownik elektroniczny pozwala użytkownikowi na precyzyjne ustawienie ciśnienia i temperatury wody. Wiele podgrzewaczy wielopunktowych działa najwydajniej, gdy w danym momencie zasilany jest tylko jeden punkt poboru.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze podgrzewacza elektrycznego?

Rozważając, jaki przepływowy podgrzewacz wody do łazienki kupić, warto wziąć pod uwagę:

  • moc – wyższa moc oznacza zdolność do szybszego podgrzewania większej ilości wody;
  • ciśnienie wody – dla podgrzewaczy przepływowych ważne są dwa parametry ciśnieniowe: minimalne i maksymalne. Urządzenie nie zadziała przy ciśnieniu poniżej minimalnego, a przekroczenie maksymalnego może uszkodzić podgrzewacz;
  • wymiary – podgrzewacze przepływowe są zazwyczaj mniejsze niż pojemnościowe, co jest istotne w przypadkach, gdy chce się zaoszczędzić miejsce, na przykład w łazience.

Jaki podgrzewacz wody do łazienki będzie najlepszy?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na model jednopunktowy, w przypadku mniejszego zapotrzebowania, czy wielopunktowy, dostarczający ciepłą wodę do kilku miejsc jednocześnie, odpowiedni elektryczny podgrzewacz wody do łazienki zapewni nie tylko wygodę i efektywność, ale także długotrwałą satysfakcję z użytkowania systemu. To rozwiązanie bezpieczne zarówno dla mieszkańców gospodarstw domowych, jak i pracowników w miejscach pracy.

Wróć do bloga