Podgrzewacze elektryczne do wody – dlaczego warto w nie inwestować?

W dzisiejszych czasach, gdy efektywność energetyczna stała się priorytetem, coraz więcej osób przywiązuje ogromną wagę do stosowania najskuteczniejszych rozwiązań w zakresie podgrzewania wody. W kontekście poszukiwania np. optymalnego podgrzewacza wody do centralnego ogrzewania, coraz większą popularność wśród użytkowników zdobywa ogrzewanie elektryczne wody.

Czy i kiedy warto zainwestować w tego rodzaju instalację? Prześledźmy razem zalety, jakie niesie ze sobą wykorzystanie podgrzewaczy elektrycznych zbiornikowych oraz przepływowych.

Ogrzewanie elektryczne wody – jakie ma zalety?

W podgrzewacze elektryczne do wody warto zainwestować wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest przyłączenie do sieci. Te funkcjonalne i zgrabne urządzenia zapewnią nam bowiem natychmiastowy dostęp do ciepłej wody.

Dzielą się na dwa zasadnicze rodzaje. Poznaj z nami zalety elektrycznych podgrzewaczy.

Zbiornikowe

Największą zaletą zbiornikowych ogrzewaczy wody będzie możliwość używania ogrzanej wody w kilku różnych miejscach jednocześnie. Podgrzewacze takie bowiem najpierw ocieplają, a następnie magazynują wodę.

Przed stygnięciem wody chroni termostat, który zachowuje jej temperaturę. Gdy ta się obniża, termostat się włącza.

Inne zalety elektrycznych zbiornikowych podgrzewaczy do wody to ich trwałość i odporność: wyprodukowane zostały ze stali odpornej na korozję, pokrytej dodatkowo emalią.

Ponadto każde tego typu urządzenie posiada zawory zabezpieczające, dzięki którym niemożliwe jest przekraczanie dopuszczalnych wartości ciśnienia i tym samym niszczenie zbiornika.

Warto podkreślić, że stosowanie domowego zbiornika do podgrzewania wody implikuje oszczędności na kosztach jej zużycia, szczególnie gdy potrzebujemy w danej chwili większej ilości podgrzanej wody. Zastosowanie nowoczesnych materiałów izolujących minimalizuje wystudzanie się podgrzanej wody. Ponadto, stosunkowo niski pobór energii elektrycznej montowanych w zbiornikach grzałek skutkuje zmniejszeniem wydatków także na prąd.

Przepływowe

Drugim typem elektrycznych podgrzewaczy do wody są przepływowe podgrzewacze do wody.

Tego typu urządzenia uruchamiają się wtedy, kiedy woda zaczyna przez nie przechodzić, w związku z czym ilość energii elektrycznej, potrzebnej do podgrzania wody zależeć będzie od zapotrzebowania na nią. Zakręcenie kranu powoduje wyłączenie się podgrzewacza.

Omawiany typ podgrzewaczy wyposażony jest w grzałkę, zainstalowaną w szklanej lub porcelanowej osłonie. Nie ma ona kontaktu z wodą. Ponadto zasilacze takie mają drut oporowy, przez który przepływa prąd. Zanurzony w wodzie, ulega nagrzaniu: gdy woda się ogrzewa, drut zwiększa swoją długość. Wystygły wraca do pierwotnej wielkości. Nie osadza się na nim kamień, co sprawia, że eksploatacja omawianych urządzeń jest wyjątkowo przyjazna ich użytkownikom.

Przepływowe ogrzewacze posiadają moc od 3 do 20 kW, z czego najmniejsze podgrzeją do dwóch litrów wody na minutę.

Wróć do bloga