Czy ogrzewacz przepływowy to dobre rozwiązanie dla podgrzewania wody w domu?

Nie można sobie wyobrazić codziennego funkcjonowania w gospodarstwie domowym bez korzystania z ciepłej wody użytkowej. Jest nam potrzebna każdego dnia do wykonywania wielu czynności takich jak: pranie, mycie naczyń, branie kąpieli czy korzystanie z prysznica. W zależności od gospodarstwa domowego woda może być podgrzewana na różne sposoby. Jeżeli dom znajduje się w dużej aglomeracji miejskiej, to najczęściej ma dostęp do sieci ciepłowniczej. Jeśli jest zlokalizowany poza jej zasięgiem, właściciel musi zdecydować się na jedno z dostępnych rozwiązań technologicznych przeznaczonych do podgrzewania wody. Do wyboru są różne urządzenia – wymienniki i zasobniki ciepłej wody, elektryczne ogrzewacze pojemnościowe albo przepływowe podgrzewacze wody.

Jakie są zalety przepływowych podgrzewaczy wody?

Przepływowe podgrzewacze wody to jedno z najlepszych i najbardziej komfortowych urządzeń służących do ogrzewania wody użytkowej. Zaletą podgrzewaczy przepływowych jest możliwość ciągłego poboru ciepłej wody oraz bardzo szybkie jej nagrzewanie. Ciepła woda pojawia się niemal natychmiast po odkręceniu kranu. W przeciwieństwie do podgrzewaczy pojemnościowych nie mają zbiorników do gromadzenia podgrzanej wody, jest ona podgrzewana podczas przepływania przez urządzenie, dzięki temu zapewniają użytkownikom ciągły dostęp do ciepłej wody. Korzystając z przepływowego podgrzewacza wody, nie ma ryzyka, że ciepła woda się wyczerpie. Należy jedynie zadbać o odpowiednią moc podgrzewacza, od której zależy ilość (prędkość przepływu) podgrzewanej wody.

Warto dodać, że urządzenia tego typu wyróżniają się prostą i niezawodną konstrukcją, a ich wzornictwo jest nowoczesne, wręcz minimalistyczne. Dzięki temu prezentują się nienagannie w każdym pomieszczeniu, nie wpływając negatywnie na jego estetykę.

Czym się kierować, wybierając przepływowy podgrzewacz wody do swojego domu?

Aby przepływowy podgrzewacz wody pracował zgodnie z oczekiwaniami, powinno się go dobierać pod kątem liczby i rodzaju punktów odbioru wody znajdujących się w domu. Uzależniona jest od tego moc urządzenia. Jeżeli chcemy, żeby podgrzewacz obsługiwał tylko jeden wybrany punkt poboru wody, dobrym wyborem będzie jednofazowy podgrzewacz przepływowy o mocy 3-5 kW. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby obsługiwał kilka punktów poboru wody, powinniśmy zdecydować się na podgrzewacz trójfazowy. Tego typu urządzenia charakteryzują się dużą mocą (pomiędzy 12, a 24 kW), pracują jako urządzenia ciśnieniowe i bez problemów dostarczają ciepłą wodę do kilku punktów poboru.

Kiedy mamy już wybrany odpowiedni podgrzewacz przepływowy, musimy zainstalować go we właściwym miejscu. Powinien on być umieszczony blisko punktów odbioru wody, dzięki czemu zużycie wody będzie mniejsze, a straty ciepła ograniczone do minimum. Przepływowy podgrzewacz wody to doskonały wybór do każdego domu! Dzięki niemu domownicy będą mieli zapewniony ciągły dostęp do ciepłej wody.

Wróć do bloga