Rodzaje elektrycznych podgrzewaczy wody

Jaki elektryczny podgrzewacz wody wybrać? Przepływowy czy zbiornikowy? Który lepiej spełni nasze wymagania w zakresie elektrycznego podgrzewania wody i lepiej sprawdzi się w naszych łazienkach?

Przeczytaj, aby się przekonać!

Zbiornikowe elektryczne podgrzewacze wody

Zbiornikowe elektryczne podgrzewacze wody podgrzewają, a następnie magazynują ciepłą wodę. Ich zaletą będzie możliwość korzystania z ciepłej wody w kilku różnych miejscach poboru w tym samym czasie.

Urządzenia są wyposażone w nastawne termoregulatory umożliwiające podgrzewanie wody w zakresie 30-80°C oraz utrzymywanie jej na stałym zadanym poziomie. Wyposażone są również w zabezpieczający urządzenie wyłącznik termiczny.

Wyprodukowane są z blachy stalowej, zabezpieczoną przed korozją emalią ceramiczną i anodą magnezową, wyposażone w grzałkę elektryczną o mocy 1,5-2 kW gwarantują szybką dostępność ciepłej wody. Każde tego typu urządzenie posiada specjalny zawór bezpieczeństwa, którego zadaniem jest ochrona zbiornika przed nadmiernym wzrostem ciśnienia.

Przepływowe podgrzewacze elektryczne do ogrzewania wody

Drugim rodzajem elektrycznych podgrzewaczy wody są podgrzewacze przepływowe.

Zasadniczą różnicą w elektrycznym ogrzewaniu wody będzie fakt, iż uruchamiają się one dopiero wtedy, kiedy woda zaczyna przez nie przepływać. Ilość energii elektrycznej, którą urządzenie zużyje do jej podgrzania, zależeć będzie zatem wyłącznie od częstotliwości używania ciepłej wody i zużycia jej w tym czasie. Zakręcenie kranu spowoduje wyłączenie się podgrzewacza.

Elektryczne podgrzewacze wody wyposażone są w grzałkę elektryczną. Może ona być w postaci odpowiednio wygiętej stalowej rury zanurzonej w wodzie, albo w postaci ceramicznej, umiejscowionej w stalowej rurze osłonowej, nie mając bezpośredniego kontaktu z wodą. W tym wypadku nie występują osadzanie się kamienia na grzałce, dzięki czemu jest trwalsza i cały czas równie skuteczna. Jednakże podgrzewacze wyposażone w grzałki ceramiczne są co najmniej o kilkanaście procent droższe od ich odpowiedników z grzałkami stalowymi.

Przepływowe ogrzewacze wody mają moc od 3 do 27 kW. Najmniejsze podgrzeją wodę o prędkości przypływu do dwóch litrów wody na minutę i nadają się wyłącznie do umywalki.

Wróć do bloga