Podgrzewacz wody do wanny jako funkcjonalny element instalacji grzewczej

Główną zaletą elektrycznych podgrzewaczy przepływowych jest komfort i bezpieczeństwo ich użytkowania, a także zdolność do minimalizacji strat cieplnych. Po zakończeniu podgrzewania, w urządzeniu pozostaje niewielka ilość wody, co zapobiega stratom energii. Dzięki temu ogrzewacze te są wyjątkowo efektywne i wręcz niezbędne zwłaszcza w budynkach bez dostępu do sieci gazowej.
Czy przepływowy podgrzewacz wody elektryczny sprawdzi się też do wanny? Na to pytanie odpowiadamy w naszym dzisiejszym artykule. Zachęcamy do dalszej lektury!

Na skróty: 

  1. Dlaczego warto zdecydować się na podgrzewacz wody do wanny?
  2. Jaki podgrzewacz wody do wanny?
  3. Podsumowanie

Dlaczego warto zdecydować się na podgrzewacz wody do wanny?

Elektryczne podgrzewacze przepływowe są nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi oferującymi szeroki zakres mocy. Pozwala to na szybkie dostosowanie temperatury wody do potrzeb użytkowników. Dodatkowo, są one wyposażane przez producentów w innowacyjne funkcje, takie jak automatyczna regulacja temperatury wody do przygotowania kąpieli czy tryb eco, zaprojektowany z myślą o oszczędzaniu energii.
Przepływowy podgrzewacz wody do wanny ma przewagę w kwestii natychmiastowego dostarczania ciepłej wody, co jest szczególnie wygodne i ekonomiczne. W przeciwieństwie do ogrzewaczy pojemnościowych, które wymagają czasu na przygotowanie ciepłej wody, warianty przepływowe działają natychmiast po odkręceniu kranu. W efekcie są one idealnym wyborem zarówno dla rodzin, jak i firm, gdzie pożądany jest szybki dostęp do ciepłej wody bez długiego oczekiwania.
Duże bezpieczniki główne w budynkach wyposażonych w różne systemy ogrzewania elektrycznego z łatwością radzą sobie z ich obsługą. Układ sterowania w rozdzielnicy domowej inteligentnie zarządza ogrzewaniem pomieszczeń, automatycznie wyłączając je na czas podgrzewania wody. Proces podgrzewania trwa zazwyczaj tylko kilka minut, nie prowadzi więc do znacznego wychłodzenia domu na skutek bezwładności cieplnej budynku.
Ogrzewacze przepływowe świetnie sprawdzają się nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w innych obiektach, jak domki weekendowe, gdzie nie ma potrzeby utrzymywania sporej ilości ciepłej wody na stałe. W przypadku pojemnościowych ogrzewaczy wody, pozostawienie kilkuset litrów niewykorzystanej, ciepłej wody w obiekcie może prowadzić do strat energii. Natomiast przepływowe ogrzewacze wody minimalizują jej ubytki, ponieważ podgrzewają wodę tylko wtedy, gdy jest to potrzebne.

Jaki podgrzewacz wody do wanny?

W kwestii, jaki przepływowy podgrzewacz wody zastosować do wanny, istotne jest zrozumienie potrzeb danego np. gospodarstwa domowego. Należy pamiętać, że im większe jest zużycie wody, tym większą moc powinien wykazywać podgrzewacz. Podczas gdy do mycia naczyń przy korzystaniu z jednego punktu poboru wystarczającą mocą będzie 9 kW, tak do kąpieli w wannie zaleca się minimum 21 kW.
Aby podgrzewacz funkcjonował poprawnie, niezbędne jest zapewnienie właściwego przepływu wody. Informacje dotyczące minimalnego przepływu aktywującego podgrzewanie można znaleźć w danych technicznych urządzenia. Gdy jest on zbyt intensywny, podgrzana woda uzyska tylko nieznaczny wzrost temperatury. Dodatkowo im niższa jest temperatura zimnej wody na wejściu, tym mniejszą temperaturę osiągnie ciepła woda na wyjściu. Wskazane jest porównać minimalne ciśnienie wody w sieci w domu z sugerowanym w specyfikacji od producenta.

Podsumowanie

W sytuacjach, gdy ma się do czynienia z dużym zużyciem wody, przepływowy podgrzewacz wody do wanny stanowi doskonałą alternatywę dla pojemnościowych zasobników wody, które są stosunkowo drogie i zajmują więcej miejsca. Ich zdolność do natychmiastowego dostarczania ciepłej wody w czasie szczytowego zużycia jest wyjątkowo komfortowa dla użytkowników.
Podsumowując, elektryczne ogrzewacze przepływowe to wydajne i praktyczne rozwiązania dla szerokiego zakresu potrzeb, od domów jednorodzinnych, po obiekty przemysłowe.

Wróć do bloga