Zalety montażu pompy ciepła do ciepłej wody

Pompy ciepła to ekologiczne urządzenia, służące do podgrzewania wody lub/oraz ogrzewania budynku. Koszt ich instalacji jest dość wysoki, jednak zwraca się bardzo szybko; pompy ciepła są wyjątkowo tanie w eksploatacji.

Pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej korzystają z energii zawartej w powietrzu zewnętrznym lub w powietrzu wewnątrz budynku. Są one zasilane prądem elektrycznym, którą potrzebny jest do zasilania sprężarki, zwiększającej ciśnienie, a tym samym podnoszącej temperaturę czynnika grzewczego znajdującego się w pompie. Dlaczego warto w nie inwestować?

Sprawnie i wygodnie

Pompy ciepła to urządzenia ekologiczne, nieemitujące spalin, a także, co ważne dla ich użytkowników, bezobsługowe. Wystarczy odpowiednio dobrać urządzanie do zapotrzebowania i cieszyć się ciepłą wodą. Ich praca nie wymaga nadzoru, nie trzeba też dostarczać opału, czyścić pieca czy go rozpalać, jak w przypadku kotłów na paliwa stałe.

Szybki montaż

Kolejną zaletą pomp ciepła jest łatwość ich montażu. Można je instalować zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w blokach. Łatwość montażu wynika z ich konstrukcji; powietrzne pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej to jedno zwarte urządzenie, które posiada w sobie wszystkie niezbędne elementy, w tym zasobnik wody, w którym woda jest podgrzewana przez moduł pompy ciepła.

Bezpieczne użytkowanie

Pompy ciepła pozostają najbezpieczniejszym sposobem ogrzewania dowolnego obiektu. Potwierdza to fakt, iż nie potrzebują do działania gazu ani innego paliwa, w związku z czym nie ma potrzeby budowania na posesji zbiornika oraz regularnego sprawdzania jego stanu. Nie musimy również obawiać się zaczadzenia oraz wybuchu, które może nastąpić przy instalacji olejowej, gazowej lub paliwowej.

Oszczędność finansowa

Warto przemyśleć montaż pompy ciepła do ciepłej wody, gdyż jest to najtańszy sposób jej pozyskiwania. Przy normalnym użytkowaniu pompy ciepła przez 2-3 osobową rodzinę koszt produkcji ciepłej wody przy pomocy pompy ciepła wynosi około złotówki dziennie. Pod względem finansowym porównywalny koszt możemy uzyskać dzięki zastosowaniu jedynie kolektorów słonecznych, ale są one droższe i trudniejsze w instalacji.

Chłodzenie w cenie

Na końcu warto wspomnieć o kolejnej zalecie pomp ciepła do ciepłej wody, jaką jest możliwość wykorzystania ich do schładzania pomieszczeń latem. Mogą one bowiem pobierać powietrze z jednej części domu, np. wilgotne powietrze z łazienki czy kuchni, a wdmuchiwać je (po schłodzeniu o kilka stopni) do innej części domu (salon, sypialnia). Dodatkową zaletą jest osuszanie wilgotnych pomieszczeń, co przydaje się zwłaszcza zimą.

Wróć do bloga