Wybieramy bojlery – na co zwrócić uwagę?

Posiadanie własnego domu to nie tylko przywilej, lecz także pewne obowiązki. Podczas gdy mieszkając w bloku, nie musimy martwić się o ciepłą wodę; wystarczy bowiem, że odkręcimy kurek, w domu jednorodzinnym sami musimy się o nią zatroszczyć. Pomoże nam w tym bojler. Dzięki naszemu wpisowi dowiesz się, na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając tego typu urządzenie.

Rodzaj urządzenia

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki bojler wybrać:

  • pojemnościowy
  • przepływowy

Bojler pojemnościowy podgrzewa i magazynuje wodę w dużym zbiorniku, w którym dzięki zastosowaniu grubej warstwy izolacji podtrzymywana jest temperatura wody przez kilka godzin. Istnieją dwa rodzaje modeli pojemnościowych, ciśnieniowy umożliwiający podłączenie wszystkich znajdujących się baterii łazienkowych, oraz bezciśnieniowy który zasila jeden kran.

Ten model zalecany jest do domów jednorodzinnych.

Przepływowe z kolei ogrzewają wodę na bieżąco, w momencie odkręcenia kranu. Najczęściej podłącza się je do jednego punktu.

Rodzaj zasilania

Wybierając bojler, zwracajmy uwagę na rodzaj zasilania. Bojlery bowiem mogą być gazowe lub elektryczne. W gazowych wodę podgrzewa piecyk zasilany gazem ziemnym bądź płynnym. Elektryczne natomiast zasilane są prądem. Na rynku dostępne są modele jednofazowe oraz trójfazowe, stosowane najczęściej w gospodarstwach rolnych.

Moc

Od mocy danego urządzenia zależeć będzie szybkość podgrzania wody.

Do domu jednorodzinnego najlepszy będzie bojler o mocy od 3 do 4,5 kW. Jeśli zdecydowaliśmy się na podgrzewacz pojemnościowy, zwróćmy uwagę także na wielkość zbiornika magazynującego wodę. Dla kilkuosobowej rodziny najwłaściwszy będzie ten o pojemności minimum 120 litrów.

Temperatura

Na końcu zwróćmy uwagę na możliwość regulowania temperatury.

Warto będzie zaopatrzyć się w urządzenie z elektronicznym układem sterowania natężenia strumienia wody. Wybierajmy modele przede wszystkim dobrze zabezpieczone przeciw korozji. Pamiętajmy, aby w bojlery zaopatrywać się u renomowanych, polskich producentów. Oferują oni urządzenia wysokiej jakości, wraz ze stosowną gwarancją.

 

Wróć do bloga