Wszystko o kolektorach próżniowych

Kolektory słoneczne stanowią obecnie jedno z bardziej popularnych alternatywnych i ekologicznych źródeł energii. Ich montaż pozwala bez zanieczyszczania środowiska wytworzyć ciepło do ogrzania ciepłej wody użytkowej oraz wspomagania centralnego ogrzewania.

Jednym z rodzajów tego typu kolektorów są rurowe kolektory próżniowe. Przyjrzymy się im bliżej w dzisiejszym wpisie.

Ogólna charakterystyka

Rury szklane, które są podstawą konstrukcji kolektora, nie są wyposażone w dodatkowe materiały izolacyjne. W ich przypadku bowiem izolacją cieplną jest sama próżnia. Próżnia znajduje się wewnątrz dwuściennej rury szklanej. Wewnątrz rur umieszczony został aluminiowy radiator, w którym znajduje się rurka grzejna heat-pipe.

Są to urządzenia o niezwykle wysokiej sprawności, co przekłada się bezpośrednio na bardzo długi okres użytkowania. Dlatego też wielu specjalistów uważa, że to właśnie ten typ kolektorów jest najbardziej opłacalny.

Działanie kolektorów próżniowych

Pojedynczy kolektor składa się z 15-20 rur szklanych. Wewnętrzna rura szklana jest pokryta wysokoselektywnym absorberem otoczonym próżnią. Rury dwuścienne charakteryzują się bardzo skuteczną izolacją cieplną. Promienie słoneczne docierają do absorbera, nagrzewają radiator, który oddaje ciepło do rurki heat-pipe. Czynnik grzewczy w rure heat-pipe, który jest pod obniżonym ciśnieniem, odparowuje przy niskiej temp. ok. 25°C. Efektem takiej konstrukcji kolektora jest to, że nawet w chłodne lub mroźne, ale słoneczne dni kolektor pracuje.

Wróć do bloga