Rodzaje podgrzewaczy wody

Podgrzewacze wody ze względu na źródło energii dzielą się na gazowe i elektryczne. Podczas gdy gazowe pomału odchodzą w przeszłość, elektryczne podgrzewacze stają się coraz bardziej popularne. Elektryczne podgrzewacze wody dzielimy na urządzenia przepływowe oraz urządzenia pojemnościowe (zbiornikowe). Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, zapoznaj się z ich najważniejszymi cechami.

Zbiornikowe

Zbiornikowe elektryczne podgrzewacze wody najlepiej sprawdzą się w przypadku rodzin wieloosobowych i w miejscach o kilku miejscach poboru wody (domy, mieszkania).

Podgrzewają określoną objętość wody w zbiorniku i utrzymują stałą jej temperaturę w zależności do nastawy na potencjometrze; wyższą lub niższą.

Wyróżnia się dwa rodzaje podgrzewaczy pojemnościowych:

  • ciśnieniowe
  • bezciśnieniowe

Ciśnieniowe zwykle są o pojemność od 5 do 150 litrów i wieszane są w pozycji pionowej w łazience lub pomieszczeniu gospodarczym. Zasila się je zazwyczaj napięciem jednofazowym przy mocy grzałki w zakresie 1,2 – 2kW. Produkowane są ze stali pokrytej od wewnątrz emalią ceramiczną.

Bezciśnieniowe z kolei mają pojemność od 5 do 15 litrów. Montaż urządzenia wykonywany jest w pobliżu poboru wody, gdyż mogą one obsługiwać wyłącznie jeden taki punkt (umywalkę, zlew).

Zbiorniki tych urządzeń wykonuje się najczęściej z tworzywa sztucznego. Wpływa to korzystnie na ich cenę, a jest równie bezpieczne. Ze względu na specjalną baterią trójdrożną współpracującą z takim podgrzewaczem w zbiornikach tych występuje bardzo niewielkie ciśnienie podczas gdy w zbiornikach ciśnieniowych mamy do czynienia z ciśnieniem sieci wodociągowej, czyli dochodzącym do 6 bar.

Zbiornikowe podgrzewacze wody różnią się pojemnością zbiornika i to na ten parametr należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając podgrzewacz.

Dla czteroosobowej rodziny należy wybrać zbiornik o pojemności od 120 do 150 litrów. Jeśli nasza rodzina jest mniej liczna, wówczas wystarczyć powinien podgrzewacz o pojemności do 100 litrów.

Przepływowe

Innym rodzajem podgrzewaczy wody są podgrzewacze przepływowe.

Te dzielimy na jedno i wielopunktowe.

Jednopunktowe (zwykle jednofazowe)  podgrzewają wodę dla jednego kranu i mają moc od 3,5 kW do 5,5 kW. Stosowane są najczęściej w obiektach gastronomicznych, czy turystycznych przy zlewozmywaku, umywalce lub kabinie prysznicowej.

Wielopunktowe (zwykle trójfazowe) mają moc od 9 kW do 27 kW. Omawianego rodzaju podgrzewacze wybierane są w domach lub obiektach użyteczności publicznej, w których nie mieszczą się zbiorniki na wodę. Mogą one obsługiwać kilka punktów poboru na raz (kilka umywalek, prysznice etc.) jednakże wskazane jest, aby punkty te nie były zbytnio oddalone od siebie, gdyż w przypadku punktów najbardziej odległych od podgrzewacze może nastąpić zbyt duży spadek temperatury wody spowodowane jej stygnięciem w rurach podczas przepływu.

Każdorazowo przed wyborem przepływowego podgrzewacza wody należy upewnić się, czy posiadamy odpowiedni przydział mocy. Dotyczy to zwłaszcza podgrzewaczy trójfazowych.

Wróć do bloga