Pompy ciepła do c.w.u – rodzaje

Pompy ciepła dzielą się na kilka rodzajów, w zależności od źródła, z którego pochodzi pobierane przez nie ciepło.

Wyróżnia się pompy:

  • gruntowe,
  • pompy powietrze/woda,
  • pompy powietrze/powietrze,
  • hydrotermalne.

Gruntowe pompy ciepła wykorzystują energię, pochodzącą z ziemi.

Urządzenia działające na wodę i powietrze pobierają natomiast ciepło z powietrza, które następnie poprzez wymiennik przekazywane jest do instalacji wodnej.

Pompy ciepła do c.w.u, czyli do ciepłej wody użytkowej, to urządzenia drugiego rodzaju. Pobierają ciepło z powietrza, a następnie przekazują je wodzie, znajdującej się w zasobniku.

Powietrze może pochodzić z wnętrza domu lub z otoczenia zewnętrznego.

Sercem pompy ciepła jest sprężarka, napędzana elektrycznie. Do jej funkcjonowania niezbędny jest specjalny czynnika chłodniczy, będący nośnikiem ciepła.

Pompy ciepła do c.w.u zintegrowane z zasobnikiem ciepłej wody       

Oferowane przez nas pompy ciepła do c.w.u mogą występować w wersji ze zintegrowanym zasobnikiem ciepłej wody. Są to urządzenia stojące, o pojemności około 200-300 litrów.

Ewentualna dodatkowa wężownica wewnątrz zasobnika służy do podłączenia dodatkowego urządzenia grzewczego, np. kotła lub kolektorów słonecznych.

Pompy ciepła do c.w.u zintegrowane z zasobnikiem ciepłej wody sprawdzą się w nowo powstających lub remontowanych instalacjach. Ich montaż nie jest skomplikowany. Wystarczy ułożyć dwa przewody powietrzne, a do części z zasobnikiem podłączyć rury ciepłej i zimnej wody.

Pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej bez zbiornika

Inny model pomp ciepła do c.w.u to urządzenia bez zbiornika. Jest to rozwiązanie polecane osobom, posiadającym już zasobnik ciepłej wody użytkowej lub użytkownikom, którzy w pomieszczeniu na pompę nie są w stanie wydzielić miejsca na urządzenie stojące.

Wówczas należy kupić osobno pompę bez zasobnika i osobno zasobnik, na przykład wiszący. Pompa może znajdować się w piwnicy, na poddaszu lub w innym pomieszczeniu gospodarczym.

Jedną z większych zalet pomp ciepła do ciepłej wody użytkowej jest ich bardzo prosty i szybki montaż oraz niskie koszty produkcji ciepłej wody. Dlatego warto przemyśleć ich zakup.

Wróć do bloga