Podgrzewacz przepływowy – plusy i minusy

Elektryczne podgrzewacze wody to urządzenia niezbędne w budynkach nie podłączonych do miejskiej sieci grzewczej. Dzielą się na zbiornikowe i przepływowe. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej przepływowym podgrzewaczom wody.

Ogólna charakterystyka

Zasada działania przepływowych podgrzewaczy wody jest bardzo prosta. Sygnałem do rozpoczęcia podgrzewania wody będzie odkręcenie kranu, dzięki czemu mamy ciepłą wodę, tylko wtedy, kiedy jej potrzebujemy. Szybkość podgrzania wody będzie zależeć od odległości do punktu jej poboru.

Podgrzewacze takie dzielą się na jedno i wielopunktowe. Jednopunktowe mają za zadanie podgrzewanie wody do jednego kranu. Mają moc od 3,5 kW do 6 kW i stosowane są najczęściej przy aneksach kuchennych. Wielopunktowe z kolei mają moc od 12 do 24 kW. Najlepszym rozwiązaniem będzie montaż podgrzewacza jak najbliżej kranu, aby zminimalizować utratę ciepła przy przepływie ciepłej wody w rurach.

Każdorazowo przed rozpoczęciem korzystania z przepływowego podgrzewacza wody należy upewnić się, czy posiadamy odpowiedni przydział mocy.

Podgrzewacze wody różnią się także pojemnością zbiornika. W przypadku dużej rodziny najlepiej wybrać zbiornik o pojemności od 140 do 150 litrów. Jeśli nasza rodzina jest mniej liczna powinien nam wystarczyć podgrzewacz o pojemności do 100 litrów.

Zalety i wady podgrzewaczy przepływowych

Jak każde urządzenia, podgrzewacze przepływowe mają wady oraz zalety. Do zalet  należy wysoki komfort użytkowania i brak konieczności codziennej obsługi. Ograniczają straty energii, nie zajmują dużo miejsca, są estetyczne i mogą wisieć na przykład w kuchni nad umywalką. Możliwe jest ponadto jednoczesne korzystanie z ciepłej wody przez kilka osób. Największą wadą tych urządzeń jest duży pobór energii elektrycznej, konieczność zapewnienia minimalnego przepływu wody oraz odpowiednio wysokiego ciśnienia wody w instalacji.

Wróć do bloga