Nad czy pod umywalką — gdzie umieścić bojler?

Podgrzewacze wody użytkowej to urządzenia przeznaczone do zastosowania w domowych instalacjach wodnych. Najczęściej montowane są w łazienkach, gdzie przygotowują ciepłą wodę do wykorzystania przez użytkowników.

Gdzie dokładnie umieścić urządzenie tego typu? Kiedy warto kupić bojler elektryczny pod zlew? Czytaj dalej i dowiedz się więcej na ten temat!

Różne rodzaje podgrzewaczy wody a miejsce montażu

Rodzajów nowoczesnych podgrzewaczy jest kilka. W naszej ofercie znaleźć można m.in. podgrzewacze elektryczne przepływowe i zbiornikowe, zasobniki c.w.u. pionowe, zbiorniki buforowe. Na etapie montażu trzeba podjąć ważną decyzję, dotyczącą montażu wybranego urządzenia. W tym artykule podpowiemy, gdzie zaleca się umieścić bojler — nad czy pod umywalką?

Podgrzewacz nad czy pod zlew? A może nie ma to znaczenia?

Dokładne miejsce montażu zależy między innymi od tego, jaki rodzaj podgrzewacza wybierzemy. Elektryczne przepływowe podgrzewacze wody występują w dwóch podstawowych wariantach: ciśnieniowe i bezciśnieniowe. W tym przypadku podgrzewacze ciśnieniowe mogą być zamontowane właściwie w dowolnym miejscu — zarówno pod, jak i nad umywalką. Miejsce montażu nie ma większego znaczenia dla prawidłowej pracy urządzenia.

Bojler elektryczny pod zlew

Doskonałym przykładem urządzeń, które mogą być zamontowane zarówno nad, jak i pod zlewem, są oferowane przez naszą firmę podgrzewacze elektryczne zbiornikowe. Znajdziemy tu podgrzewacze bezciśnieniowe, lecz w większości są to podgrzewacze ciśnieniowe. Wyodrębniamy też urządzenia dedykowane do montażu pod, jak i nad umywalką. Podgrzewacze elektryczne zbiornikowe są doskonałymi urządzeniami do użytku w kilkuosobowych gospodarstwach domowych. Instalacja zamontowana bezpośrednio w punkcie poboru wody (bez względu na to, czy będzie to nad, czy pod zlewem) wpływa na ograniczenie strat ciepła związanych z przesyłem ciepłej wody.

Warto przy tym dodać, że bojlery ciśnieniowe to dobre rozwiązanie dla systemów z kilkoma punktami poboru wody, np. w domach z kilkoma łazienkami i toaletami.

Z kolei podgrzewacze bezciśnieniowe powinny być montowane w zależności od przeznaczenia danego modelu — nad punktem czerpania wody lub pod nim. W tym przypadku w momencie zakupu trzeba wybrać, czy zamierzamy umieścić podgrzewacz bezciśnieniowy pod umywalką, czy też nad nią.

Bojlery bezciśnieniowe ze względu na specyfikę swojego działania są najbardziej wydajne, pracując z systemami jednopunktowymi, czyli w mniejszych mieszkaniach czy domkach letniskowych.

Wróć do bloga