Montaż kolektora słonecznego krok po kroku

Koszt przygotowania ciepłej wody użytkowej może być znaczącą pozycją w budżecie każdego gospodarstwa domowego. Żeby ograniczyć wydatki, warto rozważyć montaż kolektora słonecznego, który może wspomagać pracę instalacji podgrzewającej wodę lub całkowicie wyeliminować potrzebę jej używania. Kolektory mogą sprawić, że w okresie dobrego nasłonecznienia woda użytkowa będzie przygotowywana praktycznie bezkosztowo, a kocioł centralnego ogrzewania w tym okresie nie będzie musiał być uruchamiany. Zobaczmy, o czym warto pamiętać, decydując się na montaż kolektorów.

Jak działa kolektor słoneczny?

Kolektory słoneczne pozwalają na wykorzystanie energii słonecznej do podgrzewania wody użytkowej. Zasada, na której działa system, jest dość prosta. W panelu, który jest wystawiany na działanie promieni słonecznych, przepływa specjalna ciecz. Dzięki ekspozycji na światło słoneczne ogrzewa się, a zgromadzona energia może być wykorzystania do podgrzania wody użytkowej. W lecie, gdy różnica temperatur między cieczą krążącą w instalacji solarnej a wodą jest duża, zwykle wystarcza ona do podgrzana wody do wymaganej przez użytkownika temperatury. W czasie, gdy różnica jest mniejsza, ciecz wstępnie podgrzewa wodę, która jest następnie doprowadzana do odpowiedniej temperatury dzięki dodatkowemu źródłu ciepła.

Jak zamontować kolektor?

Kolektor powinien być skierowany na południe, by w jak najszerszym zakresie mógł korzystać z promieni słonecznych. Miejsce, gdzie zostanie założony, nie powinno być też zacienione ani znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie drzewa, by uchronić powierzchnię urządzenia przed zalegającymi liśćmi czy igłami, które mogą zmniejszyć powierzchnię użytkową panelu.

Istnieje kilka sposobów rozmieszczenia urządzenia. Najczęściej kolektory montuje się na połaci dachu, wolnostojącej konstrukcji lub mocuje do przygotowanego stelaża. Zakładanie kolektora na dachu wymaga odpowiedniej nośności, ze względu na wagę samego panelu, a także krążącej w instalacji cieczy oraz elementów wykorzystywanych do montażu.

 W przypadku zakładania kolektora na połaci dachu do jego konstrukcji przytwierdza się metalowy statyw. Ważne by był on stabilny, ponieważ na powierzchnię panelu będzie wpływała siła napierającego wiatru, czy osiadającego w zimie na jego powierzchni śniegu. Prace związane z mocowaniem statywu powinna przeprowadzać wyspecjalizowana firma, ze względu na ryzyko uszkodzenia pokrycia dachowego.

Montaż kolektorów na dachu będzie jednak efektywny tylko wówczas, gdy daje możliwość skierowania ich powierzchni na południe.

Popularnym sposobem montażu kolektorów jest też ustawienie specjalnej konstrukcji na gruncie. Metoda ta jest używana zarówno wtedy, gdy połać dachu nie jest skierowana na południe, jak i wówczas gdy wytrzymałość konstrukcji lub poszycia jest zbyt mała. Zakładanie kolektorów w ten sposób wymaga jednak odpowiednio dużej niezacienionej przestrzeni. Wiąże się też jednak zwykle z dłuższymi odcinkami instalacji biegnącej od kolektorów do zasobnika CWU. Przewody wykorzystywane w takiej sytuacji powinny być więc szczególnie dobrze zaizolowane termicznie.

W przypadku, gdy nie ma możliwości instalacji kolektorów na dachu, ani znalezienia odpowiedniej ilości miejsca w jego pobliżu rozwiązaniem jest przytwierdzenie stelażu do ściany budynku. W takim przypadku narażenie konstrukcji na działanie naporu wiatru będzie jednak duże, więc trzeba zadbać o jej odpowiednią wytrzymałość.

Sam montaż kolektora to jednak nie wszystko. Konieczne jest jeszcze wykonanie przejść przez połać dachu lub przez ściany budynku oraz właściwe poprowadzenie i zaizolowanie przewodów, którymi przedostaje się czynnik używany w instalacji.

Wróć do bloga