Kolektory słoneczne – wady i zalety

Źródła energii na naszej planecie pomału się kończą, a złoża węgla „topnieją” w zastraszającym tempie. Ponadto używanie węgla przyczynia się do powstawania trujących gazów i zanieczyszczania środowiska. W obliczu wyzwań XXI wieku, stajemy przed koniecznością szukania alternatywnych źródeł energii. Jednym z nich jest wykorzystanie energii słonecznej, w postaci kolektorów słonecznych montowanych na dachu. Można je wykorzystać zarówno do ogrzewania wody użytkowej, jak i wspomagania centralnego ogrzewania. Z naszego wpisu dowiesz się, jakie są ich wady i zalety.

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne mają postać luster o bardzo dużych powierzchniach lub konstrukcji złożonej z próżniowych rur szklanych. Montuje się je głównie na dachach domów. Wyłapują promienie światła, gromadzącym tym samym energię, potrzebną do przetworzenia na energię cieplną.

Taki proces możliwy jest dzięki absorberowi, umieszczonemu za szybą lub w rurze szklanej. Przejmuje energię ze słońca i połączony jest z systemem rurek miedzianych. Przez nie przepływa nagrzewająca się ciecz solarna (roztwór glikolu propylenowego), z której ciepło jest przekazywane wodzie użytkowej.

Zalety

Zalety kolektorów słonecznych są nie do przecenienia. Przede wszystkim ich montaż pozwala w sposób całkowicie ekologiczny, bez zanieczyszczania środowiska, pozyskać ciepło, niezbędne do pozyskania ciepłej wody użytkowej oraz wspomaganie centralnego ogrzewania.

Drugą ich zaletą jest energooszczędność. Urządzenia te zaspokajają do 70 procent rocznego zapotrzebowania na energię cieplną, która jest potrzebna do podgrzania ciepłej wody użytkowej, zwłaszcza w miesiącach do marca do października. W miesiącach letnich odpowiednio dobrany zestaw solarny pokryje nawet 100 procent zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową.

Inną zaletą kolektorów słonecznych jest wygoda ich użytkowania, bezproblemowość oraz bezawaryjność. Prawidłowo zamontowane na dachu nie będą wymagały obsługi. Nie zapominajmy także, że kolektory słoneczne to urządzenia niezwykle uniwersalne, które montować możemy na dachach domów jednorodzinnych, wielorodzinnych i na osiedlach mieszkalnych. Ich montaż podniesie w znaczny sposób wartość samego budynku.

Wady

Należy pamiętać, że bardzo ważny jest dobór ilość kolektorów do pojemności zasobnika ciepłej wody użytkowej oraz do zapotrzebowania na ciepłą wodę. Niewykorzystana moc tego sprzętu powoduje bowiem uzyskiwanie bardzo wysokich temperatur na samym kolektorze, przez co degradację płynu solarnego, ponieważ gdy kolektor nie jest w stanie oddać ciepła, ulega przegrzaniu.

Wróć do bloga