Klasy energetyczne podgrzewaczy wody

Dostępne obecnie na rynku urządzenia grzewcze muszą spełniać minimalne wymagania efektywności energetycznej, które zostały określone w dyrektywie UE nr 2009/125/WE. Oprócz tego każdy taki produkt powinien być oznakowany stosowną etykietą energetyczną zgodną z wymogami dyrektywy UE nr 2010/30/UE (ecolabelling). Obowiązek ten dotyczy również podgrzewaczy wody.

A, B, C, czyli klasy energetyczne podgrzewaczy

Od 26 września 2017 roku na polski rynek mogą być wprowadzane wyłącznie podgrzewacze wody o klasie energetycznej A, B lub C. To znaczące zaostrzenie wymagań dla takich urządzeń, biorąc pod uwagę fakt, że wcześniej w sprzedaży dostępne były urządzenia w szerokim zakresie klas — od F do A. W praktyce większość podgrzewaczy miała klasę efektywności C lub D.

Chociaż wymagania są znacznie bardziej restrykcyjne, to jednak zdecydowanie była to zmiana na lepsze. Decydując się na zakup podgrzewacza, możesz mieć pewność, że urządzenie nie będzie miało efektywności niższej niż klasa C. Wąski zakres klas — od C do A+ – oznacza znacznie mniejsze straty energetyczne, co przekłada się na znaczne oszczędności podczas użytkowania danego urządzenia.

To kolejne wyzwanie dla producentów podgrzewaczy, którzy muszą zabiegać o efektywność energetyczną wprowadzanych na rynek produktów. Jednocześnie wszelkie zabiegi i rozwiązania techniczne, które pozwalają na obniżenie strat ciepła podgrzewacza, przekładają się na zmniejszenie kosztów podgrzewania ciepłej wody użytkowej. A to spora zaleta dla użytkowników.

Oczywiście oprócz samego urządzenia o wysokiej klasie energetycznej należy brać pod uwagę szereg innych czynników, które wpływają na skalę oszczędności, takich jak np. sprawność źródła ciepła, zadane wartości temperatur wody, pracy cyrkulacji wody, temperatury w pomieszczeniu zabudowy podgrzewacza itp. Niemniej klienci mają obecnie spory wybór w zakresie podgrzewaczy wody, wyróżniających się wysoką jakością, efektywnością, wydajnością i oszczędnością w działaniu. Jeśli interesują cię takie urządzenia, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

 

 

Wróć do bloga