Kiedy są potrzebne i jak działają zbiorniki buforowe?

Zbiorniki buforowe, inaczej nazywane akumulacyjnymi, to elementy systemów grzewczych i ciepłej wody użytkowej, które mają istotny wpływ na efektywność i wydajność tych instalacji. Zasobnik akumulacyjny pełni rolę swoistego magazynu energii cieplnej, gromadząc jej nadmiar w okresach, gdy źródło ciepła pracuje najbardziej efektywnie. Następnie uwalnia ją w chłodniejszych momentach, kiedy zapotrzebowanie na ciepło jest wyższe.

Czy urządzenie to jest opłacalną inwestycją, jeśli dąży się do optymalizacji zużycia energii i kosztów eksploatacji? Sprawdź w naszym wpisie, kiedy warto przemyśleć jego montaż! Dokładnie wyjaśnimy płynące z tego korzyści. Zachęcamy do dalszej lektury!

Jak działają zbiorniki akumulacyjne buforowe?

Zbiorniki akumulacyjne buforowe magazynują wodę, służącą do zasilania instalacji grzewczej w domu.

Najpierw pompa ciepła ogrzewa wodę. Następnie ciecz trafia właśnie do zbiornika buforowego, skąd instalacja grzewcza ją pobiera.

Pompy ciepła wyposażone są w odpowiednią automatykę i zawór mieszający. One przepływem wody w instalacji grzewczej, a także odpowiadają za jej temperaturę.

Kiedy zbiorniki buforowe są potrzebne, a kiedy można z nich zrezygnować?

Zbiornik akumulacyjny buforowy najlepiej sprawdzi się domach z tradycyjnymi grzejnikami oraz w tych, ogrzewanych kotłami zasypowymi na paliwo stałe lub kominkami z płaszczem wodnym.

Jest to także doskonałe rozwiązanie w przypadku domów z kilkoma obiegami wody grzewczej o różnej temperaturze, na przykład z ogrzewaniem podłogowym i grzejnikami.

Nie sprawdzą się natomiast w domach energooszczędnych oraz niedokładnie ocieplonych. W tych drugich bowiem najczęściej stosuje się duże instalacje z grzejnikami wymagającymi wysokiej temperatury zasilania.

Jakie są zalety zbiorników buforowych?

Oferowane przez naszą firmę zbiorniki buforowe mają wiele zalet.

Przede wszystkim przyczyniają się do bardziej sprawnego działania instalacji grzewczej.

Zastosowanie układu buforowego w przypadku kotłów stałopalnych poprawia bowiem czystość spalania oraz jego efektywność. W przypadku pomp ciepła z kolei ogranicza częstotliwość załączania się pompy ciepła, a przepływ wody w instalacji grzewczej jest optymalny.

Jeśli zatem twój dom jest ogrzewany kotłem na paliwo stałe lub kominkiem z płaszczem wodnym, przemyśl instalację zbiornika buforowego centralnego ogrzewania.

W naszej ofercie znajdziesz również elektryczne podgrzewacze przepływowe oraz zbiornikowe, a także wysokiej jakości pompy ciepła, kolektory słoneczne i kotły pelletowe.

Wróć do bloga