Jakie są wymagania odnośnie montażu elektrycznych ogrzewaczy wody?

Elektryczne podgrzewacze wody to wygodne rozwiązanie. Urządzenie wymaga tylko zasilania w energię elektryczną i doprowadzenia zimnej wody. Przy stosowaniu tego typu urządzenia nie jest wymagana rozbudowana instalacja.

Chociaż ich montaż oraz eksploatacja są dość proste, warto poznać wymagania, związane z ich instalacją. Zapoznasz się z nimi, czytając nasz wpis.

Możliwości podłączenia

Po pierwsze, należy sprawdzić możliwości podłączenia urządzenia. Warunkiem będzie dopuszczalne dla instalacji obciążenie poborem prądu. Jeśli urządzenie posiada powyżej 6 kW mocy warunkiem zasilania będzie doprowadzenie prądu trójfazowego. Z kolei w przypadku urządzeń z grzałkami o mocy do 3 kW, prawdopodobnie będzie je podłączyć do istniejącej już instalacji elektrycznej.

 Warianty włączenia do instalacji

Kolejnym krokiem montażu elektrycznych podgrzewaczy wody będzie zweryfikowanie możliwości włączenia podgrzewacza do instalacji. Jeśli będzie to urządzenie nadumywalkowe, połączenia powinny być wykonane z elementów sztywnych. Następnie do końcówki zasilającej nad umywalką, podłączamy model przepływowy albo pojemnościowy bezciśnieniowy. Zanim podłączymy podgrzewacz do prądu, powinniśmy uruchomić przepływ wody ciągłym, równym strumieniem.

Podłączenia elektryczne

Warto także powiedzieć kilka słów na temat podłączeń elektrycznych.

Podgrzewacze są zasilane z obwodu elektrycznego z uziemieniem. Ochroni on przed zwarciem i przeciążeniem. Wersje pojemnościowe mają moc 1,5-2 kW i przewód zakończony standardową wtyczką.

Zdarza się jednak, że oryginalny przewód nie sięga do gniazdka. Co wówczas należy zrobić? Najlepiej wymienić cały przewód zasilający na dłuższy.

Pamiętajmy, że nowy przewód, z fabrycznie podłączoną wtyczką, musi mieć taki sam przekrój. Liczba żył w nim musi być taka sama jak w oryginalnym.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jak zamontować samodzielnie elektryczny ogrzewacz wody, warto zwrócić się o pomoc do fachowców z uprawnieniami. Specjaliści podłączą urządzenie we właściwy sposób.

Wróć do bloga