Jaki zasobnik na wodę do kotła gazowego?

Czy nabyć wariant wyposażony w wężownicę czy bez niej, na jaką pojemność się zdecydować, żeby model był wydajny i pasował do konkretnego kotła gazowego – te i analogiczne pytania zadają sobie inwestorzy stojący przed koniecznością zakupu zasobników ciepłej wody do kotłów gazowych.
Pragnąć wyjaśnić te kwestie, w niniejszym artykule omówimy, kiedy stosuje się te urządzenia i na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze, aby dany egzemplarz najlepiej spełniał swoją rolę. Zapraszamy do lektury!

Na skróty:

 1. Kiedy stosuje się zasobniki ciepłej wody do kotłów gazowych?
 2. Zasobnik wody do pieca gazowego gwarantuje:
 3. Zasobniki ciepłej wody do kotłów gazowych jednofunkcyjnych
 4. Zasobnik na wodę do pieca gazowego dwufunkcyjnego
 5. Kryteria doboru zasobników ciepłej wody do kotłów gazowych
 6. Jaki zasobnik na wodę do pieca gazowego wybrać?

Kiedy stosuje się zasobniki ciepłej wody do kotłów gazowych?

Zastosowanie zasobnika jest ważne, gdy kotły grzewcze mają służyć nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale również do podgrzewania wody użytkowej. Jest on też nieoceniony w sytuacjach, gdy w domu znajduje się wiele urządzeń wykorzystujących wodę, takich jak deszczownice czy systemy hydromasażu, które wymagają stabilnego ciśnienia wody dla swojego efektywnego działania.

Zasobnik wody do pieca gazowego gwarantuje:

zapewnienie nieprzerwanego dostępu do wody o stałej temperaturze, niezależnie od liczby jednocześnie używanych punktów poboru;

 • umożliwienie korzystania z wody w kilku miejscach jednocześnie, z zachowaniem równomiernego ciśnienia, co jest istotne dla komfortu użytkowania, na przykład podczas odkręcenia kilku kranów lub prysznica;
 • wykorzystanie systemu cyrkulacji ciepłej wody, który pozwala na szybki dostęp do ciepłej wody po odkręceniu kranu;
 • zmniejszenie obciążenia pracy kotła podgrzewającego wodę, co przyczynia się do jego dłuższej żywotności oraz mniejszego zużycia energii.

Zasobniki ciepłej wody do kotłów gazowych jednofunkcyjnych

Podstawowym kryterium prawidłowego zakupu zasobnika na wodę do pieca gazowego stanowi rodzaj kotła, do jakiego będziemy go dobierać. Na rynku dostępne są dwa ich typy: jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne.
W przypadku kotłów jednofunkcyjnych podgrzew następuje poprzez wbudowaną w zbiornikach wężownicę spiralną. Są one oferowane w wersji stojącej i wiszącej.
Efektywność wytwarzania ciepłej wody użytkowej jest bezpośrednio związana z pojemnością zbiornika. Im większa jego pojemność, tym wyższa wydajność. Większy zbiornik przyczynia się zatem do zwiększenia komfortu korzystania z systemu.

Zasobnik na wodę do pieca gazowego dwufunkcyjnego

W instalacjach z kotłami dwufunkcyjnymi wydajność w zakresie ciepłej wody użytkowej zależy od mocy samego kotła. Aby ją zwiększyć, można zastosować specjalne zasobniki warstwowe. Ich unikalna konstrukcja pozwala na wtłoczenie gorącej wody do górnej warstwy zbiornika, gdzie jest gromadzona, a następnie wykorzystywana w pierwszej kolejności, gdy użytkownik odkręca kran.

Kluczową zaletą zasobników warstwowych jest zapewnienie optymalnej ilości ciepłej wody i niemal natychmiastowy dostęp do niej nawet przy wielu punktach poboru, przy jednoczesnym braku właściwie strat ciepła. System kotła dwufunkcyjnego z zasobnikiem warstwowym to większe koszty początkowe, charakteryzuje go jednak wyższa wydajność. Jest też bardziej wytrzymały na zużycie, ponieważ implikuje zmniejszenie częstotliwości włączania kotła gazowego.

Kryteria doboru zasobników ciepłej wody do kotłów gazowych

Wybierając optymalny zasobnik c.w.u., powinno się więc zwrócić uwagę na:

 • sposób podgrzewania wody – czyli wyżej omówione typy z wężownicą lub warstwowe
 • wielkość – pojemność zasobnika to czynnik decydujący o jego użyteczności i bezpośrednio związany z ilością zużywanej ciepłej wody. To, ile będzie jej potrzebne, zależy m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym oraz ich codziennych nawyków i stylu życia.
 • miejsce montażu – w zależności od warunków montażu, do wyboru mamy modele wiszące i stojące.
 • materiał konstrukcyjny – odpowiedzialny za trwałość urządzenia, wpływa na koszt poszczególnych modeli. Wśród popularnych opcji znajdują się:
 • zasobniki c.w.u. wykonane ze stali nierdzewnej, które są kwasoodporne, cechują się więc dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne;
 • zasobniki emaliowane – tańsze, ale mniej trwałe niż te ze stali nierdzewnej. Jako ochronę przed korozją stosuje się anodę magnezową, jednak wymaga ona regularnej wymiany, co może być uciążliwe. W związku z tym warto rozważyć model z anodą tytanową.

Jaki zasobnik na wodę do pieca gazowego wybrać?

Wybór odpowiednich zasobników ciepłej wody do kotłów gazowych jest zasadniczy dla efektywnego oraz ekonomicznego ogrzewania wody w domu. Zasobnik nie tylko magazynuje ciepłą wodę, ale też wpływa na wydajność całej instalacji. Jest to zatem inwestycja, która wymaga przemyślanej decyzji. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wielkość swojego gospodarstwa domowego i kompatybilność z kotłem, ale też materiał, jakość izolacji oraz ewentualne dodatkowe funkcje.
Wybierając zasobnik, warto pamiętać, że lepsza jakość i funkcjonalność mogą oznaczać wyższą cenę modelu, ale także długoterminowe oszczędności oraz większy komfort użytkowania.

Wróć do bloga