Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd?

Opłaty za energię elektryczną są jednym z głównych wydatków ponoszonych przez gospodarstwa domowe, a postępujący rozwój udogodnień sprawia, że roku na rok zużywamy coraz więcej prądu. Kolejne zapowiedzi wzrostu cen energii elektrycznej stanowią dla wielu klientów sygnał do tego, by poważnie zastanowić się, czy i w jaki sposób można obniżyć wysokość przyszłych rachunków. Jak wiadomo, oszczędności zawsze są mile widziane, szczególnie w sytuacji, gdy może się okazać, że wcale nie mówimy o zyskach rzędu groszy, lecz cięciami kosztów, które można poważnie odczuć na własnej kieszeni. Jest to prosta droga nie tylko do poprawy sytuacji w domowym budżecie, ale stanowi również dodatkowy sposób, aby wesprzeć działania na rzecz ochrony środowiska. Co zatem należy zrobić, by płacić mniej za energię elektryczną?

Co składa się na rachunki za prąd?

Na początku należy zdać sobie sprawę z tego, że opłacając rachunki za prąd, nie kupujemy wyłącznie czystej energii elektrycznej, która jest zużywana przez znajdujące się w naszym domu urządzenia. Na rachunki za prąd w znacznej mierze składają się także dodatki do energii czynnej oraz opłaty stałe. Dodatkowo sprzedaż energii elektrycznej w Polsce jest obciążona podatkiem VAT w wysokości 23%. Ogólnie opłaty można więc podzielić na te związane z ilością zużytego fizycznie prądu oraz te dotyczące samego faktu bycia podłączonym do sieci energetycznej. Niektóre z nich są ustalane odgórnie przez Urząd Regulacji Energetyki, a niektóre przez konkretnych dystrybutorów. Więcej informacji na temat poszczególnych składników rachunków za prąd można znaleźć w odpowiednim objaśnieniu Urzędu Regulacji Energetyki. W efekcie każdy, kto szuka sposobu na zmniejszenie rachunków za prąd, ma do wyboru dwa rozwiązania – albo może szukać oszczędności w tradycyjny sposób, ograniczając zużycie energii elektrycznej, albo można zainwestować w instalację korzystającą z energii odnawialnej.

Sposoby na niższe rachunki

Naturalną, praktykowaną od lat formą oszczędzania na rachunkach za prąd jest maksymalne ograniczanie zużycia energii elektrycznej. Metoda ta wiąże się przede wszystkim z narzuceniem sobie i domownikom ścisłych limitów zużycia prądu, skróceniem czasu działania poszczególnych urządzeń, a nawet całkowitą rezygnacją z ich użytkowania.

Zamiast zmuszać się do przestrzegania niewygodnych ograniczeń, warto wymienić nasze sprzęty na takie, które będą posiadały wysoką klasę energetyczną – określa ona zużycie prądu przez urządzenie. Dlatego im wyższa klasa, tym urządzenie jest bardziej energooszczędne, co jednocześnie przekłada się na nasze wydatki za prąd. Kolejnym sposobem oszczędzania na rachunkach jest zainwestowanie w odnawialne źródła energii takie jak kolektory słoneczne. Słońce jest zaliczane do źródeł energii, które występują naturalnie, są niemal niewyczerpalne i w pełni ekologiczne. Dzięki kolektorom promienie słoneczne mogą być przekształcone w energię cieplną, która w znaczący sposób obniży pobór prądu z sieci publicznej. Energia uzyskana w ten sposób może być zużywana do podgrzania ciepłej wody w zbiornikach c.w.u. Warto wspomnieć, że energia słoneczna jest w pełni darmowa, dlatego przy precyzyjnie dobranych rozwiązaniach oferowanych przez firmę Biawar, zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na ciepłą wodę może zostać całkowicie zaspokojone.

Wróć do bloga