Jak wybrać sprawdzone podgrzewacze wody do kuchni?

Kuchnia nazywana jest często sercem domu, dlatego w naturalny sposób dąży się do zastosowania w niej najbardziej efektywnych rozwiązań. Nie tylko podnoszą one komfort życia, ale także pozwalają zaoszczędzić pieniądze. Jednym z nich jest podgrzewacz przepływowy do kuchni.

Kiedy staje się przed wyborem, jaki model wybrać, warto poznać ogólne zasady działania oraz cechy charakterystyczne danego wariantu. W dzisiejszym wpisie postaramy się rozwiać ewentualne wątpliwości co do zastosowania tego typu urządzenia. Czytaj dalej i poznaj odpowiedzi na swoje pytania!

Czym jest podgrzewacz przepływowy i dlaczego warto w niego zainwestować?

Podgrzewacze wody do kuchni to stosunkowo niewielkie urządzenia służące do przygotowywania ciepłej wody. W porównaniu do tradycyjnych podgrzewaczy zbiornikowych wyróżnia je energooszczędność, ponieważ pobierają energię tylko wtedy, gdy woda faktycznie przez nie przepływa. Na rynku dostępne są warianty jedno- lub wielopunktowe. W praktyce oznacza to, że mogą obsługiwać pojedynczy punkt czerpania ciepłej wody lub większą ilość miejsc, np. w gospodarstwie domowym.

Podgrzewacze przepływowe dostarczają ciepłą wodę niemal natychmiast po uruchomieniu przepływu, gwarantując ciągły i nieprzerwany do niej dostęp. Urządzenie działa poprzez podgrzewanie wody w zbiorniku przepływowym, który jest wyposażony w elektryczne elementy grzejne. Podgrzewacz uruchamia się automatycznie w momencie odkręcenia kurka z ciepłą wodą.

Dzięki przemyślanej konstrukcji urządzenia te oferują dużą wydajność grzania. Modele z elektronicznym sterowaniem automatycznie dostosowują moc grzewczą do natężenia strumienia wody.

Mimo nieco wyższych kosztów eksploatacyjnych, ogromną popularnością wśród nabywców cieszy się tak zwany elektryczny podgrzewacz pojemnościowy. Wynika to z jego bezpiecznej pracy i braku konieczności posiadania trójfazowej instalacji elektrycznej. Urządzenia pojemnościowe wymagają odpowiedniego doboru dostosowanego do potrzeb użytkowników. Dobór będzie zależał od ilości i charakterystyki punktów poboru oraz ilości użytkowników.

Na co zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni podgrzewacz wody do kuchni?

podgrzewacze wody do kuchni

Jeśli planuje się zakup przepływowego odgrzewacza wody do kuchni, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, aby dobrać urządzenie, które spełni indywidualne potrzeby. Oto najważniejsze z nich.

Ciśnienie wody

Ciśnienie wody w danym budynku ma znaczący wpływ na działanie podgrzewacza. Każde urządzenie tego typu ma określony zakres ciśnienia, które może obsługiwać. Jeśli jest ono zbyt wysokie lub zbyt niskie, podgrzewacz może aktywować mechanizmy bezpieczeństwa i przestanie działać poprawnie. Warto zatem dowiedzieć się, jakie jest minimalne i przewidywane maksymalne ciśnienie wody w domu, aby wybrać właściwy model.

Regulacja temperatury

Kolejnym istotnym aspektem jest sposób regulacji temperatury wody. Regulacja hydrauliczna jest prostsza, ale temperatura wody może zależeć w jej przypadku od ciśnienia (im większe ciśnienie, tym niższa temperatura). W wariancie elektrycznym zyskuje się precyzyjną kontrolę nad temperaturą, co pozwala dostosować ciepło medium do swoich preferencji.

Moc podgrzewacza przepływowego do kuchni

Moc omawianego urządzenia ma wpływ na szybkość podgrzewania wody. Im wyższa moc, tym proces przebiega sprawniej. Z tego względu ważne jest, aby dopasować model do konkretnej lokalizacji. Jednostka przewidziana do kuchni teoretycznie wymaga mniejszej mocy niż podobne urządzenie, np. do wanny. Jednak rzeczywisty dobór zależy od zastosowanych technologii oszczędzania wody, co sprawia, że niemożliwe jest podanie z góry jednoznacznych wytycznych w tej kwestii.

Efektywny i energooszczędny sposób podgrzewania wody

Dzięki swojej efektywności przy niewielkich wymiarach, podgrzewacze wody do kuchni stanowią atrakcyjną opcję dla tych, którzy szukają wydajnego i energooszczędnego sposobu przygotowania ciepłej wody.

Urządzenia te dostępne są w wielu wariantach i z różnymi technologiami grzania, wyposażeniem oraz systemami sterowania. Wybór odpowiedniego modelu zależy od indywidualnych oczekiwań użytkowników. Dzięki odpowiednio dostosowanemu podgrzewaczowi zyskuje się stały dostęp do ciepłej wody o pożądanej temperaturze i można cieszyć się na co dzień komfortem korzystania z tego medium.

Wróć do bloga