Jak prawidłowo wyregulować podgrzewacz wody?

Ogrzewacze wody to urządzenia, które świetnie sprawdzają się tam, gdzie nie ma dostępu do okolicznej sieci ciepłowniczej. Wśród nich wyróżniamy zasobniki do ciepłej wody współpracujące ze źródłem ciepła, najczęściej kotłem lub elektryczne podgrzewacze wody, które są dobrym rozwiązaniem w budynkach bez innych źródeł energii.

Pierwsze uruchomienie ogrzewacza wody powinno się odbyć w obecności doświadczonego montera. Ważne jest, aby w żadnym wypadku nie włączać urządzenia, jeśli zbiornik jest pusty lub jeśli w rurach nie płynie woda. To właśnie przepływ cieczy, czyli odkręcenie kranu z ciepłą wodą, jest czynnikiem, który inicjuje pracę podgrzewacza.

W urządzeniach przepływowych regulacja temperatury następuje w sposób hydrauliczny. Ich moc grzewcza jest stała, więc jeśli chce się uzyskać bardziej gorącą wodę, należy zmniejszyć jej strumień i odwrotnie. Nowoczesne podgrzewacze automatycznie dostosowują moc grzewczą do strumienia płynącej wody. W urządzeniach zbiornikowych, które współpracują z termostatem, można samodzielnie i precyzyjnie ustawić temperaturę wody.

Jak dbać o elektryczny podgrzewacz wody?

Praktyczne podgrzewacze wody, które oferuje nasze przedsiębiorstwo, wymagają odpowiedniej eksploatacji. Najważniejsza zasada mówi, aby zawsze stosować się do zaleceń i szczegółowych instrukcji producenta. Pozwoli to na bezawaryjne korzystanie z urządzenia nawet przez wiele lat.

Podgrzewacze do wody nie mogą działać bez obecności cieczy. W sytuacji, gdy w budynku była przerwa w jej dostawie, urządzenie należy bezzwłocznie odpowietrzyć, jeszcze przed podłączeniem do zasilania. Jeśli zauważy się jakiekolwiek oznaki awarii, należy skontaktować się z producentem podgrzewacza. Nawet jeśli urządzenie działa bez zarzutu, przynajmniej raz w roku powinno się poddać je kompleksowej konserwacji i przeglądowi technicznemu. Prac dokonuje doświadczony serwisant.

Elektryczne podgrzewacze wody często są wyposażone między innymi w anodę, która chroni urządzenie przed korozją. Należy ją wymieniać co około 18 miesięcy, w zależności od zaleceń producenta. Wiele osób decyduje się na montaż zmiękczacza lub uzdatniacza przed podgrzewaczem, co przeciwdziała twardości wody.

Wróć do bloga