Jak prawidłowo wybrać miejsce do montażu kolektora solarnego?

Kolektory słoneczne to obecnie jeden z najbardziej ekologicznych sposobów na pozyskanie energii, niezbędnej do ogrzania domu czy pozyskania ciepłej wody. Dzięki programom z Unii Europejskiej oraz możliwości ubiegania się o znaczne dotacje finansowe na ich zakup i montaż, energia słoneczna staje się coraz bardziej popularna. Jednak samo wybranie odpowiedniego producenta kolektorów to nie wszystko. Równie ważne jest miejsce ich montażu.

Powiedzieć, że zamontowanie kolektorów słonecznych po południowej stronie inwestycji to za mało. Niezwykle istotny będzie kąt ich nachylenia; jeśli odchylenie w kierunku wschodnim lub zachodnim wynosi więcej niż 15%, kolektor powinien mieć też większą powierzchnię. Ponadto, jeśli instalacji potrzebujemy tylko do podgrzewania wody, wówczas kąt jej nachylenia powinien wahać się od 35 do 40 stopni.

A jak wybrać miejsce?

Dach

Najbardziej oczywistym miejscem montażu kolektorów słonecznych, zapewniającym zarazem największą efektywność instalacji, będzie dach  budynku.

Montaż kolektorów nad dachówką polega na ich instalacji równolegle do połaci dachu, kilka centymetrów nad jego powierzchnią. Kolektor zamontować możemy na konstrukcjach do dachu skośnego.

Ściana

Kolejnym miejscem, w którym możemy zainstalować kolektor słoneczny, jest ściana budynku. Wówczas powinniśmy przytwierdzić go do południowej ściany budynku, dzięki czemu urządzenie będzie także absorbować dodatkowe promieniowanie, odbijające się od obiektów znajdujących się w otoczeniu.

Alternatywa

Coraz częściej możemy spotkać się także z alternatywnymi miejscami montażu kolektorów słonecznych:

  • tarasy
  • balkony
  • grunt

Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim zyskujemy do nich szybki dostęp w przypadku konieczności obsługi serwisowej. Ich montaż jest łatwiejszy i szybszy. W takim przypadku kolektory należy zamontować na konstrukcji wolnostojącej.

Wróć do bloga