Jak prawidłowo dobrać pojemność zasobników ciepłej wody?

Zasobniki mają na celu przechowywanie ciepłej wody użytkowej na potrzeby użytkowników domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, mieszkań oraz innych obiektach, w których zastosowanie znajdują kotły grzewcze. Jest to najlepszy sposób na to, aby uniknąć konieczności każdorazowego oczekiwania na ciepłą wodę do kąpieli. W systemach c.o. wyłączenie urządzenia grzewczego może prowadzić do tego rodzaju sytuacji. Rozwiązaniem tego rodzaju problemów są właśnie zasobniki ciepłej wody. Dzięki nim można cieszyć się ciepłą wodą natychmiast po odkręceniu kranu.

Jak duży rozmiar zasobnika? Od czego to zależy?

Rozmiar zasobnika ciepłej wody to jedna z najważniejszych kwestii, którą trzeba będzie określić podczas dokonywania wyboru. Od tego zależy sprawne działanie oraz wydajność całego systemu. Jego wielkość zależy w znacznym stopniu od potrzeb użytkowników w danym gospodarstwie domowym. Uwzględnić musimy nie tylko liczbę osób, ale i częstotliwość korzystania z ciepłej wody użytkowej.

W przypadku niewielkiego zapotrzebowania wystarczający może okazać się zasobnik o pojemności 15-30 L na osobę. Zatem w przypadku rodziny trzyosobowej też wybrać model 45-90 L. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, jak dużo wody zużywane jest każdego dnia. Jeśli użytkownicy nie oszczędzają wody podczas codziennych kąpieli, warto wybrać nieco większy zasobnik.

Co więcej, zapotrzebowanie na ciepłą wodę zależy nie tylko od liczby użytkowników oraz ich przyzwyczajeń, ale również liczby oraz rodzaju punktów czerpalnych (np. wanny, prysznica, umywalki itp.).

Podczas rozmiaru zasobnika powinniśmy też zwrócić uwagę na dostępną przestrzeń w pomieszczeniu. Zasobniki występują w różnych wariantach i mogą różnić się pod względem sposobu montażu. Trzeba też pamiętać, że niektóre wersje poziome mają swoje ograniczenia. Dlatego też w przypadku braku miejsca na ich podwieszenie, warto rozważyć zakup zasobników c.w.u. pionowych.

Czy przy wyborze pojemności zasobnika musimy zwracać uwagę na moc kotła? Teoretycznie zaleca się, aby kocioł był wybierany w komplecie z zasobnikiem. Niemniej moc kotła dobierana jest przede wszystkim adekwatnie do potrzeb instalacji centralnego ogrzewania. Należy jednak zwrócić uwagę i na tę kwestię, gdyż jeśli różnica pomiędzy zapotrzebowaniem na ciepło do ogrzewania a ciepło do podgrzewania wody w zasobniku będzie zbyt duża, znów może pojawić się problem z koniecznością oczekiwania na uzyskanie ciepłej wody użytkowej.

Wróć do bloga