Jak ogrzać dużą przestrzeń niewielkim kosztem?

Duże i wysokie pomieszczenia stanowią prawdziwe wyzwanie, jeśli chodzi o ich skuteczne ogrzanie. W sezonie jesienno-zimowym, kiedy na dworze panuje przejmujący chłód, chcemy, aby we wnętrzach budynków było ciepło i przyjemnie niezależnie od tego, czy w nich mieszkamy, czy pracujemy. Systemy grzewcze muszą być sprawne, skuteczne, ale równie ważna jest ich energooszczędność. Dzięki temu będziemy mogli zaoszczędzić sporo pieniędzy, które wydalibyśmy na mniej wydajne rozwiązania. Zmniejszenie kosztów ogrzewania oraz zwiększenie energooszczędności całego budynku niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla ludzi, jak i naszego środowiska naturalnego. Nowoczesne instalacje grzewcze są całkowicie lub częściowo zasilane energią z odnawialnych źródeł, dzięki czemu pozwalają poczynić duże oszczędności. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Państwu, jak ogrzać dużą przestrzeń niewielkim kosztem!

Jakie są nowoczesne rozwiązania grzewcze przeznaczone do ogrzewania dużych przestrzeni?

1. Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne to urządzenia zaprojektowane do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło. Docierająca do nich energia słoneczna jest zamieniana na energię cieplną wybranego nośnika ciepła (cieczy albo gazu). Na powierzchnię naszej planety docierają codziennie wielkie ilości darmowej energii słonecznej, która (jeżeli nie mamy odpowiedniego urządzenia służącego do jej przetwarzania) idzie na marne. Słońce jest niewyczerpalnym źródłem energii, którą warto wykorzystywać na swoją korzyść. Dzięki zainstalowaniu kolektorów słonecznych możemy niskim kosztem ogrzewać wodę użytkową, a także wnętrza budynków. To doskonała propozycja, która łączy w sobie ekonomię i ekologię. Taki sposób ogrzewania dużych powierzchni pozwala zaoszczędzić pieniądze, a także przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz ochrony cennych zasobów naturalnych, które coraz szybciej się wyczerpują. Instalacja kolektorów słonecznych, które będą wspomagały system grzewczy budynku, to doskonała propozycja, dzięki której uniezależnimy się od ewentualnego wzrostu cen paliw w przyszłości. Aby móc ogrzać duże powierzchnie, powinniśmy pamiętać, że konieczne jest zainstalowanie dużej liczby kolektorów słonecznych.

2. Pompy ciepła

Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia, dzięki którym można znacznie obniżyć koszty ogrzewania dużych powierzchni. Powietrzne pompy ciepła wykorzystują energię słoneczną zgromadzoną w powietrzu znajdującym się na zewnątrz budynku do podgrzewania wody, a także ogrzewania i chłodzenia obiektu. Zapewniają utrzymanie komfortu cieplnego wewnątrz budynku, zużywając niewielkie ilości energii elektrycznej, co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. Powietrzne pompy ciepła dostarczają swoim użytkownikom więcej ciepła, niż zużywają prądu. Dzięki temu możemy uniezależnić się od dostawców energii i ewentualnych podwyżek cen paliw i energii w przyszłości. Wielką zaletą takich pomp jest fakt, że jesienią i zimą mogą efektywnie ogrzewać nawet duże przestrzenie, a latem skutecznie je chłodzić. Innym rodzajem pomp ciepła są gruntowe pompy ciepła, które pobierają energię z gruntu i wód gruntowych. Nadają się zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia budynków.

Wróć do bloga