Jak działają zbiorniki buforowe z wężownicą BUW? 

Zbiorniki buforowe z wężownicą BUW to urządzenie, które są wykorzystywane do akumulowania czynnika grzewczego w instalacjach centralnego ogrzewania. Są wykorzystywane przede wszystkim w takich układach, w których występuje kilka źródeł ciepła. Znajdują zastosowanie w wielu różnych miejscach, ponieważ występują w czterech różnych pojemnościach – 300, 500, 750 i 1000 litrów. Decydując się na zakup zbiornika buforowego, warto wiedzieć, jak go uruchomić oraz jak działa. Właśnie dlatego w dzisiejszym wpisie omówimy te kwestie.

Gdzie należy zamontować zbiornik buforowy BUW? 

Pierwszą kwestią, o której należy wspomnieć w kontekście użytkowania zbiorników buforowych BUW, jest miejsce ich montażu. Warto pamiętać przede wszystkim, że pomieszczenie powinno być suche, a przy tym zabezpieczone przed spadkiem temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza. Jest to niezwykle ważne w kontekście ryzyka zamarznięcia wody, która znajduje się w zbiornikach.

Oprócz tego miejsce powinno też zapewniać łatwy dostęp do urządzenia na co dzień oraz dawać możliwość przeprowadzania swobodnych prac konserwacyjnych czy serwisowych. Odpowiednia będzie na przykład kotłownia. Co ważne, instalacja oraz pierwsze uruchomienie powinny być przeprowadzone przez specjalistę, który również poinformuje użytkowników o zasadach eksploatacji.

Jak uruchamiać i korzystać ze zbiorników buforowych z wężownicą BUW? 

Po montażu zbiornika buforowego z wężownicą BUW przychodzi czas na uruchomienie i użytkowanie. Warto wiedzieć, jak to bezpiecznie zrobić oraz jaki jest schemat działania zbiorników. Pierwszą czynnością jest napełnienie instalacji czynnikiem grzewczym i sprawdzenie szczelności połączeń. Później trzeba zaizolować rurociągi i dopełnić instalacje. Zbiorniki wyróżniają się optymalnymi właściwościami izolacyjnymi dzięki zastosowaniu kształtek polistyrenowych.

Ponadto urządzenia są też wyposażone w specjalną listwę znajdującą się po lewej stronie zbiornika. Ten element odpowiada za warstwowe ułożenie grzejnika. Zbiornik działa w taki sposób, że w zależności od panującej temperatury transportuje czynnik grzewczy na odpowiedni poziom. Łączenie źródeł o różnych temperaturach jest bezpieczne, ponieważ instalacja została wyposażona w zastawkę, która sprawia, że takie działanie nie powoduje zagrożenia.

Wróć do bloga