Jak działają kolektory słoneczne w pochmurne dni?

Dobrze zaprojektowana instalacja solarna to doskonały sposób na korzystanie z naturalnej i bezpłatnej energii słonecznej, którą możemy spożytkować na potrzeby grzewcze własnego gospodarstwa domowego. To ekologiczna i ekonomiczna metoda pozyskiwania energii niezbędnej do zapewnienia sobie i swoim bliskim komfortu cieplnego przez cały rok.

W ciepłych, słonecznych miesiącach, kiedy zachmurzenie jest niewielkie, kolektory słoneczne zamontowane na dachu domu mogą pokryć od 80 do 90% zapotrzebowania na ciepłą wodę. Latem, kiedy słońce świeci intensywnie i długo, pokrywają je nawet całkowicie. Osoby, które rozważają montaż kolektorów, bardzo często zastanawiają się, czy będą one efektywnie działać również w pochmurne dni. Logiczne rozumowanie podpowiada nam, że jeżeli słońce zasłonięte jest gęstymi chmurami, to instalacja solarna nie będzie mogła pozyskiwać zrównoważonej energii słonecznej. Czy taka teza jest jedna zgodna z prawdą? Odpowiedź na to pytanie odnajdą Państwo w dzisiejszym wpisie!

Czy kolektory słoneczne mogą działać efektywnie również w pochmurne dni?

Chociaż w słoneczne, bezchmurne dni kolektory słoneczne wytwarzają najwięcej ciepła, to jednak gdy przychodzi jesień i zima, a dni stają się coraz bardziej pochmurne i krótkie, instalacja solarna również wytwarza potrzebną energię. Im więcej chmur jest na niebie, tym mniejsza jest ich moc, nie oznacza to jednak, że w sezonie jesienno-zimowym kolektory są całkowicie bezproduktywne. Nawet w pochmurne i ciemne dni kolektory wykorzystują rozproszone światło docierające do ich powierzchni. Jest to promieniowanie, które zdołało przebić się przez warstwę chmur i odbiło się od otoczenia. Są wtedy w stanie podgrzać wodę, ale wolniej i mniej intensywnie niż podczas długich i słonecznych letnich dni. Na efektywność ich pracy mają bowiem wpływ dwa podstawowe czynniki: nasłonecznienie (to ilość energii słonecznej, która dociera do danej powierzchni) oraz usłonecznienie (to liczba godzin słonecznych bez chmur). W naszej strefie klimatycznej rok dzielimy na dwa półrocza – letnie i zimowe. Podczas letnich miesięcy kolektory pobierają znacznie więcej energii niż podczas zimy.

Jednak nawet w pochmurne dni kolektory potrafią przechwycić i przetworzyć niewielką ilość energii słonecznej, która pada na ich absorber. Zatem nadejście zimy nie oznacza dla nich przerwy w poborze energii, a jedynie jej ograniczenie. Aby zapewnić sobie jak najwydajniejszą produkcję ciepłej wody użytkowej, powinniśmy zoptymalizować ustawienie kolektorów, a także wybrać produkty renomowanych producentów, którzy gwarantują swoim klientom najwyższą jakość tych urządzeń. Zakup tańszych instalacji solarnych to tylko iluzoryczna oszczędność – w dni zakupy wydamy co prawda mniej pieniędzy, ale podczas wieloletniego użytkowania boleśnie odczujemy w portfelu skutki takiej decyzji.

Doskonałą propozycją są kolektory próżniowe, które zajmują stosunkowo mało miejsca na dachu, a ich specyficzna budowa sprawia, że są narażone na mniejsze straty cieplne. Takie urządzenia sprawdzają się znacznie lepiej od innych rodzajów kolektorów w sezonie jesienno-zimowym.

Wróć do bloga