Jak dobrać kolektory słoneczne?

Wybór kolektorów słonecznych musi być bardzo dokładnie przemyślany. Jest to inwestycja na długie lata, która w dłuższej perspektywie pozwoli nam poczynić znaczne oszczędności, wykorzystując odnawialne źródła energii. Jednak sprawność systemu, a więc i satysfakcja użytkowników, w dużej mierze zależy od tej pierwszej ważnej decyzji, jaką musimy podjąć na początku planowanych działań.

Moc kolektorów słonecznych

Jest to jedna z pierwszych, a jednocześnie najważniejszych kwestii, jakie należy określić na etapie wyboru kolektorów słonecznych. O mocy grzewczej kolektorów decyduje wartość natężenia promieniowania słonecznego, a także wymagana temperatura jego pracy. Przy wyliczaniu wartości mocy grzewczej warto skorzystać z pomocy fachowców. Norma europejska EN 12975:2006 wyznacza cztery kluczowe parametry, jakie należy wziąć pod uwagę:

– powierzchnię apertury

– sprawność optyczną η0

– współczynnik strat a1, w W/(m2 · K)

– współczynnik strat a2, w W/(m2 · K2)

Dokonując stosownych obliczeń, określimy moc grzewczą kolektorów słonecznych uzyskiwaną z 1m² w konkretnych warunkach pogodowych. Na tej podstawie można dobrać wymaganą powierzchnię kolektorów.

Kolektory słoneczne: płaskie czy próżniowe?

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele modeli kolektorów słonecznych od różnych producentów. To z jednej strony jest plus dla klientów, którzy mają większy wybór, z drugiej jednak wymaga zachowania znacznie większej ostrożności podczas podejmowania decyzji zakupowych. Najlepiej postawić na sprzęt znanych i cenionych marek, które dają nam gwarancję wieloletniego bezawaryjnego działania.

Klienci mogą zdecydować się na kolektory słoneczne płaskie lub próżniowe. Oba modele dostępne są w naszej ofercie. Zarówno płaskie, jak i próżniowe kolektory mogą znacznie różnić się między sobą pod względem wydajności grzewczej, więc przy zakupie należy dokładnie poznać ich możliwości i zalety.

Kolektory próżniowe Hevelius SCM, które zapewnia nasza firma, doceniane są ze względu na budowę, która przyczynia się do znacznego ograniczenia strat ciepła, dlatego bardzo dobrze sprawują się w okresie jesienno-zimowym. Zajmują też mniej miejsca na dachu, co daje większe możliwości zastosowania. Wyróżniają się wysoką sprawnością optyczną, dlatego z powodzeniem konkurują z płaskimi modelami w czasie ciepłych miesięcy.

Kolektory płaskie, które cieszą się sporym zainteresowaniem wśród klientów, również zapewniają wiele zalet. W naszej ofercie są to modele Hevelius ALS, w których zastosowano wysoko selektywną powłokę absorpcyjną, przykrytą hartowanym szkłem pryzmatycznym, która umożliwia pochłonięcie większej ilości energii słonecznej, a także redukuje straty ciepła do otoczenia.

Wciąż nie wiesz, jaki typ kolektora słonecznego wybrać lub jak wyznaczyć najważniejsze parametry? Skontaktuj się z nami, a odpowiemy na każde twoje pytanie.

Wróć do bloga