Gdzie można zamontować podgrzewacz wody z pompą ciepła (OW-PC)?

Podgrzewacz ciepłej wody użytkowej z pompą ciepła przeznaczony jest do podgrzewania wody na użytek domowy lub do podobnych zastosowań. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które stanowi ekonomiczną i wydajną alternatywę dla tradycyjnych metod podgrzewania wody w naszych domach. Dlaczego warto zaplanować inwestycje w systemy z podgrzewaczami ciepłej wody użytkowej? Dowiedz się, czytając niniejszy wpis, który mamy przyjemność zamieścić na naszym blogu w dniu dzisiejszym!

Specyfika podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej z pompą ciepła OW-PC

Podgrzewacz wody z pompą ciepła do produkcji ciepłej wody użytkowej wykorzystuje powietrze zewnętrzne otaczające urządzenie. Korzysta więc z odnawialnych źródeł energii, przez co pozwala na znaczące ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem wody. Jest to nowoczesne rozwiązanie dedykowane gospodarstwom domowym, które cenią sobie oszczędność, wydajność i ekologię. OW-PC nie wymaga zakupu paliwa, nie wpływa też na podwyższenie zużycia prądu. Urządzenie można z łatwością wkomponować w istniejący w obiekcie system grzewczy. Zbiornik c.w.u. wbudowany w pompie posiada dodatkową wężownicę, co pozwala na podłączenie dodatkowego źródła ciepła w postaci kolektorów słonecznych czy kotłów na paliwo stałe.

Jak działają omawiane podgrzewacze ciepłej wody użytkowej? Urządzenie podgrzewa wodę w zbiorniku, gdy jej temperatura spadnie poniżej zadanej wartości. Kiedy woda osiągnie temperaturę zadaną przez użytkownika, podgrzewacz przestaje pracować. Dzięki temu użytkownicy zawsze mogą liczyć na ciepłą wodę po odkręceniu kurka z czerwonym oznaczeniem.

Miejsce montażu podgrzewacza wody użytkowej z pompą ciepła: najważniejsze wskazówki

W miejscu, w którym planujemy montaż OW-PC, przede wszystkim powinny panować odpowiednie warunki. Podgrzewacz wody użytkowej należy montować wyłącznie w pomieszczeniu, które nie jest narażone na zamarzanie. Panująca w nim temperatura musi być utrzymana w zakresie 5-40°C. Niezbędne jest, aby instalacja miała możliwość odprowadzania skroplin i przystosowaną studzienkę w podłodze. Należy też zadbać o to, aby w pomieszczeniu nie dochodziło do nadmiernego gromadzenia się kurzu w powietrzu. Posadzka musi mieć nośność min. 500 kg/m2. Dookoła samego urządzenia trzeba pozostawić odpowiednią ilość wolnego miejsca na prowadzenie prac konserwacyjnych i serwisowanie. Zaleca się pozostawienie 0,5 m wolnej przestrzeni wokół urządzenia. Miejsce montażu urządzenia OW-PC powinno posiadać doprowadzenie zasilania 230 +/- 10% V/50 Hz.

Wróć do bloga