Czym się różni ciśnieniowy podgrzewacz wody od bezciśnieniowego?

W budynkach, które nie są wyposażone w centralne przygotowanie ciepłej wody użytkowej (np. we współpracy z siecią miejską), konieczne jest przygotowanie jej we własnym zakresie, przy pomocy specjalnie dobranego sprzętu. Dostępne są różne typy urządzeń, które służą do przygotowania ciepłej wody. Możliwe jest zastosowanie instalacji korzystającej z ciepła dostarczanego przez kocioł centralnego ogrzewania lub pompę ciepła, a także podłączenie podgrzewaczy, które uzyskują wymaganą temperaturę wody dzięki zamontowanym w nich grzałkom lub palnikom. Wśród rozwiązań, które użytkownik ma do wyboru, znajdują się warianty bezciśnieniowego i ciśnieniowego podgrzewacza wody. Sprawdźmy, czym różnią się od siebie i w jakich warunkach najlepiej się sprawdzają.

Podgrzewacz wody ciśnieniowy i bezciśnieniowy – efektywne podgrzewanie wody

Zarówno modele bezciśnieniowego, jak i ciśnieniowego ogrzewacza wody dzielą się na pojemnościowe i przepływowe. Podgrzewacze pojemnościowe to urządzenia, które służą do podgrzania i przechowywania ciepłej wody do momentu, w którym będzie ona potrzebna, podgrzewając wodę zgromadzoną w zbiorniku. Natomiast podgrzewacze przepływowe nie magazynują ciepłej wody, a jedynie podgrzewają ją w momencie, kiedy jest potrzebna.

Ciśnieniowe podgrzewacze wody

Urządzenia przepływowe ciśnieniowe umożliwiają podłączenie i obsługę kilku punktów poboru c.w.u.. Pozbawione są zasobnika, a podgrzew odbywa się poprzez przepłyniecie wody użytkowej pod ciśnieniem przez zbiornik grzejny wyposażony w grzałki elektryczne. Pojemnościowe ogrzewacze ciśnieniowe zaś wyposażone są w zasobnik c.w.u. oraz grzałkę i realizują tzw. pojemnościowe przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Zarówno ogrzewacze przepływowe jak i pojemnościowe ze względu na ciśnieniowy charakter pracy mogą zasilać kilka punktów poboru c.w.u., często nawet cały budynek (w zależności od obranej pojemności i mocy). Podgrzewacz wody ciśnieniowy charakteryzuje się tym, iż stale panuje w nim ciśnienie instalacyjne, dlatego też wymaga zamontowania na dopływie zimnej wody zaworu bezpieczeństwa. Zazwyczaj jest on dołączony do urządzenia.

Bezciśnieniowe podgrzewacze wody

Urządzenia bezciśnieniowe działają podobnie jak ciśnieniowe, lecz wymagają zamontowania specjalnej baterii zapewniającej tzw. otwarty wylot wody ze zbiornika (redukującej ciśnienie wody z sieci wodociągowej). W dużym skrócie, z chwilą odkręcenia kurka ciepłej wody, dopływająca do zbiornika woda zimna wypycha wodę podgrzaną. Rozróżniając ogrzewacze pojemnościowe i przepływowe, należy wspomnieć, że pojemnościowe wyposażone są w zasobnik c.w.u. oraz grzałkę o mniejszej mocy niż przepływowe. Natomiast w obu przypadkach urządzenia zapewniają obsługę jednego punktu poboru. Z tego względu od lat idealnie sprawdzają się w domkach letniskowych, budynkach użyteczności publicznej itp.

Wróć do bloga