Czym się kierować przy wyborze zasobników c.w.u.?

Instalacje grzewcze składają się z kilku elementów, które gwarantują efektywne funkcjonowanie systemu. Jedną z jego części, która z pewnością zasługuje na szczególną uwagę, są zasobniki c.w.u. Ich zadaniem jest magazynowanie ciepłej wody. Osobom, które poszukują tego produktu, zwykle zależy na tym, aby był wydajny, a przy tym służył przez długie lata. Właśnie dlatego w dzisiejszym wpisie wskażemy, na co warto zwracać uwagę przy wyborze zasobników c.w.u.

Trwałość zasobnika c.w.u., czyli dobór odpowiedniego materiału 

Jedną z ważniejszych kwestii, na które warto zwrócić uwagę, wybierając zbiorniki c.w.u czy inne elementy instalacji grzewczych, jest ich jakość. Materiał, z którego są wykonane poszczególne produkty, bezpośrednio przekłada się na to, czy są trwałe i funkcjonalne. Jeżeli chodzi o omawiane zasobniki c.w.u., to do wyboru jest kilka rozwiązań. W zależności od potrzeb można wybrać produkt wykonany ze stali pokrytej emalią ceramiczną jak w przypadku naszych urządzeń lub też ze stali węglowej z wewnętrznym wymiennikiem wody ze stali nierdzewnej albo w całości wykonany ze stali nierdzewnej.

Klienci, którzy mają nietypowe potrzeby, mogą też wybrać zbiorniki, które są wyposażone w wykładziny wykonane z różnych tworzyw, na przykład:

polimerów, żywicy, epoksydów.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając zasobnik c.w.u.? 

Kolejnym kryterium, które należy wziąć pod uwagę, wybierając zasobnik c.w.u., jest jego wielkość. Dla dwóch lub trzech osób wystarczy zbiornik o pojemności 120 litrów, natomiast przy czterech osobach lepiej sięgnąć po nieco większe urządzenie, którego pojemność wynosi 150 litrów. Przy sześciu lub więcej osobach lepiej sprawdzi się 300-litrowa instalacja. Niemniej ważną kwestią może okazać się czas ogrzewania, które w zależności od wybranego modelu może wynosić od kilku minut aż do godziny.

Na koniec kilka słów o konstrukcji. Zbiorniki dzielimy na stojące, wiszące i zintegrowane z kotłem. Na pierwszy z nich dobrze się zdecydować przede wszystkim chcąc go podłączyć do pompy ciepła albo kolektorów słonecznych. Wiszący natomiast będzie optymalnym wyborem w przypadku niewielkich pomieszczeń, ponieważ dzięki niemu można zaoszczędzić sporo miejsca.

Wróć do bloga