Czym się charakteryzuje ogrzewanie zbiornikowe wody?

Sposobów wytwarzania ciepłej wody użytkowej jest bardzo wiele. Jedne bazują na wykorzystaniu paliwa stałego np. węgla. Inne opierają się na paliwach płynnych, do których zaliczamy gaz. Są również rozwiązania wykorzystujące energię elektryczną. Zaletą tych ostatnich jest możliwość stosowania wszędzie tam, gdzie z przyczyn technicznych nie można zastosować żadnego innego rozwiązania. Prócz tradycyjnych przepływowych ogrzewaczy wody na rynku są dostępne także ogrzewacze zbiornikowe, wyposażone w specjalny zbiornik do podgrzewania wody.

Zasada działania ogrzewaczy ze zbiornikiem do podgrzewania wody

Urządzenia elektryczne służące do podgrzewania wody użytkowej dzielą się na kilka rodzajów. Najczęściej spotykane są podgrzewacze przepływowe oraz zbiornikowe. Pierwsze podgrzewają wodę bezpośrednio w trakcie jej poboru, drugie natomiast podgrzewają wodę zgromadzoną w zbiorniku nazywanym potocznie bojlerem. Zasadę działania ogrzewaczy zbiornikowych wyjaśnia ekspert firmy Biawar specjalizującej się w produkcji podgrzewaczy różnego typu:

Podgrzewacze zbiornikowe to urządzenia produkowane w wielu wariantach. Jednak bez względu na wielkość, sposób montażu, czy moc zasada ich działania jest taka sama. Podgrzewanie wody odbywa się w hermetycznym zbiorniku wyposażonym w grzałkę elektryczną, której wielkość i moc są dostosowane do wielkości i pojemności zbiornika. Procesem podgrzewania steruje termostat, który wyłącza grzałkę, gdy woda osiągnie pożądaną temperaturę. Ogrzewacze tego typu są zaopatrzone w odpowiednie przyłącza instalacyjne, a także zawór bezpieczeństwa zapobiegający przegrzaniu się wody. Podgrzewacze te występują w wersji wiszącej oraz stojącej i mogą zasilać jeden lub kilka punktów. Z tego względu jest to popularne rozwiązanie dla gospodarstw wieloosobowych. Dzięki zbiornikowi do podgrzewania wody minimalizuje się straty ciepła na skutek ograniczenia przepływu medium przez instalację. Użytkowanie systemu z jego zastosowaniem oznacza mniejsze zużycie wody i prądu, a co za tym idzie – oszczędność kosztów.

Gdzie znajdują zastosowanie ogrzewacze zbiornikowe?

Uniwersalność podgrzewaczy zbiornikowych polega na tym, że do prawidłowego działania potrzebują tylko bieżącej wody i energii elektrycznej, do których dostęp jest obecnie powszechny. Dodatkowym atutem takich urządzeń jest ich wszechstronność. Sprawdzą się one doskonale w miejscach, gdzie istnieje potrzeba dostarczenia ciepłej wody użytkowej dla jednego punktu np. umywalki bądź prysznica, ale także doskonale poradzą sobie z zaopatrzeniem w ciepłą wodę wielu punktów jednocześnie. Zbiornikowe podgrzewacze wody uchodzą za bardzo ekonomiczne. Wpływ na taką opinię ma kilka czynników. Po pierwsze pobieranie podgrzanej wody ze zbiornika ogranicza jej zużycie, ponieważ nie musimy oczekiwać na jej podgrzanie tak, jak ma to miejsce w przypadku podgrzewaczy przepływowych. Po drugie zastosowanie nowoczesnych materiałów izolujących zbiorniki zapobiega wystudzaniu się podgrzanej wody. Po trzecie grzałki montowane w zbiornikach cechują się niezawodnością i stosunkowo niskim poborem energii elektrycznej. Wszystko to sprawia, że zbiornikowe podgrzewacze wody wciąż są chętnie montowane w gospodarstwach domowych, gabinetach lekarskich, salonach kosmetycznych, fryzjerskich czy punktach gastronomicznych.

Wróć do bloga