Czym są zbiorniki multiwalentne?

Aby akumulowanie czynnika grzewczego instalacji centralnego ogrzewania było możliwe, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego zbiornika. Jednym z popularniejszych urządzeń są zbiorniki buforowe BUW, które dobrze się sprawdzają w przypadku kombinowanych układów. Jednak oprócz nich na uwagę niewątpliwie zasługują również zbiorniki multiwalentne. Czym są, jak działają i co jeszcze warto wiedzieć na ich temat?

Czym właściwie są zbiorniki multiwalentne? 

Zastanawiając się, czym właściwie są zbiorniki multiwalentne, można je najprościej opisać stwierdzeniem, że są połączeniem wspomnianych wcześniej zbiorników buforowych BUW oraz zbiorników c.w.u. Jedną z większych zalet tych urządzeń są niezwykle szerokie możliwości przyłączania ich w nawet najbardziej skomplikowanych instalacjach centralnego ogrzewania. Wszystko dzięki wielu króćcom, w które został wyposażony omawiany sprzęt. W związku z tym zbiorniki multiwalentne mogą być połączone na przykład z systemami solarnymi czy pompami ciepła, czyli urządzeniami wykorzystującymi odnawialne źródła energii, które w ostatnich latach coraz bardziej zyskują na popularności.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat zbiorników multiwalentnych? 

Oprócz sprzętów, z którymi mogą działać zbiorniki multiwalentne, warto jeszcze wiedzieć, z jakich elementów są zbudowane, w jaki sposób działają. Otóż urządzenia mają zbudowany zasobnik c.w.u., który w zależności od potrzeb może mieć pojemność 150, 200 albo 300 litrów. Dodatkowo można też wybrać taką instalację, która będzie wyposażona w wężownicę znajdującą się w dolnej części. Wspomniany element może się przydać w przypadku chęci podłączenia kolektorów słonecznych.

Jeśli natomiast chodzi o izolację omawianych zbiorników, to jest skuteczna dzięki kształtkom styropianowym, których grubość wynosi nie mniej niż 10 centymetrów. Nie sposób nie wspomnieć również o dobrej jakości obudowie, która jest wykonana z twardego PCV. Co ważne, instalację można umieścić nawet w trudno dostępnych miejscach, ponieważ izolacja jest łatwa do zdemontowania, więc zbiorniki można przenieść przed wąskie drzwi czy inne problematyczne miejsca.

Wróć do bloga