Czy kolektory słoneczne nie obciążają konstrukcji dachów?

Kolektory słoneczne to doskonały sposób na ekologiczny i ekonomiczny pobór energii produkowanej każdego dnia przez słońce. Aby móc z niej korzystać i oszczędzać na rachunkach, trzeba zdecydować się na zakup i montaż wybranych kolektorów. Najczęstszym miejscem, w którym są one instalowane, są dachy budynków.

Jeżeli dach ma bardzo skomplikowany kształt, który utrudnia montaż kolektorów, trzeba znaleźć inną lokalizację. Jednak najkorzystniejszą lokalizacją są połacie dachów. Osoby, które chcą skorzystać z możliwości poboru darmowej energii, mają często wątpliwości dotyczące tego, czy montaż kolektorów nie obciąży zanadto konstrukcji dachu ich domu i nie doprowadzi do jego naruszenia. W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na to pytanie!

Czy kolektory słoneczne wpływają na konstrukcję dachu?

Decydując się na instalację solarną, musimy mieć świadomość, że dach naszego domu będzie wykorzystany jako konstrukcja nośna, będzie więc musiał wytrzymać dodatkowe obciążenie. W zdecydowanej większości przypadków montaż kolektorów słonecznych nie wpływa negatywnie na konstrukcję dachu. Są one co prawda dodatkowym obciążeniem dla dachu, ale zastosowanie uzupełniających wzmocnień jest niezbędne jedynie w wyjątkowych przypadkach. Poszczególne elementy instalacji solarnej są zaprojektowane w taki sposób, aby ważyły jak najmniej, dzięki czemu bez obaw można je montować na większości dachów. Pojedynczy kolektor słoneczny, którego powierzchnia wynosi około 2 m2 waży około 40 kg. Taka waga nie naraża konstrukcji dachu na niebezpieczne przeciążenia.

Kolektory umieszcza się na połaci dachowej na konstrukcji mocującej

Taki sposób montażu jest całkowicie bezpieczny dla konstrukcji naszego dachu. Podczas montażu połać dachowa nie jest naruszana, a dodatkowe obciążenie spowodowane zainstalowaniem na dachu instalacji solarnej jest przenoszone na jego konstrukcję nośną. Kolektory są mocowane z zachowaniem odpowiedniego pochylenia i wymaganej odległości baterii słonecznej od dachu.

Zależnie od rodzaju konstrukcji mocującej kolektorów słonecznych często zachodzi potrzeba wyjęcia pojedynczych dachówek na potrzebę zamontowania instalacji solarnej. W takim wypadku ekipa montażowa bierze na siebie odpowiedzialność za doprowadzenie połaci dachu do stanu całkowitej szczelności tak, żeby mógł on nadal chronić dach przed wpływem zmiennych czynników atmosferycznych.

Wróć do bloga