Czy elektryczne podgrzewacze wody są bezpieczne w użytkowaniu?

Do sprawnego funkcjonowania każdego gospodarstwa domowego niezbędna jest ciepła woda użytkowa. Trudno jest sobie bez niej wyobrazić wykonywanie wielu prozaicznych czynności. Czyszczenie różnych powierzchni, mycie ciała, zmywanie czy pranie to doskonałe przykłady codziennych zajęć, które nie mogłyby być zrealizowane bez ciepłej wody. Jeżeli Twój dom jest zlokalizowany na terenie, do którego nie dociera sieć ciepłownicza, to musisz zdecydować się na własne urządzenie, które będzie podgrzewało wodę.

Bardzo atrakcyjną propozycją jest zakup i montaż elektrycznego podgrzewacza wody. Urządzenia te mogą mieć formę zbiorników, w których magazynowana jest podgrzana woda, albo mogą działać przepływowo, a więc grzać wodę dopiero w momencie jej poboru. Oba rodzaje elektrycznych podgrzewaczy wody są bardzo wydajne i ekologiczne Czy są jednak bezpieczne dla użytkowników?

Elektryczne podgrzewacze wody a kwestia bezpieczeństwa

Biorąc pod uwagę kwestię bezpieczeństwa, o wiele lepszym wyborem od tradycyjnego gazowego podgrzewacza wody jest podgrzewacz elektryczny. Instalując go w swoim domu, domownicy mogą czuć się całkowicie bezpieczni – nie wydziela on bowiem żadnych spalin, które mogą stać się realnym zagrożeniem dla ich zdrowia, a w ekstremalnych sytuacjach nawet życia. Podgrzewacze elektryczne zarówno w wersji przepływowej, jak i pojemnościowej to gwarancja stuprocentowego bezpieczeństwa.

Wielką zaletą elektrycznych podgrzewaczy wody jest fakt, iż można je bezpiecznie instalować nawet w bardzo małych pomieszczeniach. W przypadku podgrzewaczy gazowych nie jest to możliwe – ze względów bezpieczeństwa muszą one mieć zapewnioną odpowiednią kubaturę pomieszczenia, w którym pracują (urządzenia z otwartą komorą spalania nie mogą być instalowane w pomieszczeniach o kubaturze mniejszej niż 8 m3, urządzenia z zamkniętą komorą spalania nie mogą być umieszczane w pomieszczeniach o kubaturze mniejszej niż 6,5 m3).

Dostępne w naszej ofercie elektryczne podgrzewacze wody są zbudowane zgodnie z aktualnym stanem techniki i obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa. Wszystkie materiały i podzespoły użyte do ich produkcji cechują się najwyższą jakością, dzięki czemu użytkownicy mają pewność, że urządzenia te spełniają rygorystyczne przepisy dotyczące bezpieczeństwa. Aby były całkowicie bezpieczne, muszą być stosowane zgodnie z ich przeznaczeniem oraz zaleceniami zawartymi w instrukcji użytkowania. Należy pamiętać, że instalacja tych urządzeń powinna być przeprowadzana tylko przez uprawnionych instalatorów.

Decydując się na podgrzewacz elektryczny, właściciel domu powinien upewnić się, że instalacja elektryczna jest starannie wykonana i posiada niezbędne zabezpieczenia nadprądowe oraz różnicowo-prądowe. Stare instalacje elektryczne powinny być przed instalacją takiego urządzenia zmodernizowane, aby nie stwarzały zagrożenia dla użytkowników.

Wróć do bloga